• Maria Stanisława Konopnicka z domu Wasiłowska

• Maria Konopnicka naszą patronką

Całe życie Marii Konopnickiej – poetki, pisarki, nauczycielki i dziennikarki wypełniała miłość do drugiego człowieka. Od młodości głęboko odczuwała niedolę ludzką i dlatego w swoich wierszach i opowiadaniach ukazywała ciężkie, pełne cierpienia życie ludzi biednych i głodujących. Szczególne miejsce w sercu Marii Konopnickiej zajmowały dzieci, to one stały się podmiotem jej pracy, twórczości literackiej i życiowej misji. Poetyckim słowem walczyła z obojętnymi sercami ludzi głuchych na los dzieci chorych, nędznych, porzuconych. Jako jedna z pierwszych podkreślała prawo każdego dziecka do szczęśliwego, pogodnego dzieciństwa. Walczyła o stworzenie warunków dla pełnego i harmonijnego rozwoju osobowości dziecka, o zrozumienie jego potrzeb. Przemawiała do małych czytelników słowami pięknymi i zrozumiałymi, które jak ładna melodia wpadały do ucha, przynosząc radość, ukazując piękno otaczającej przyrody, rozwijając ich wyobraźnię, otwierając przed ich oczami zaczarowany świat baśni: krasnoludków, Koszałka-Opałka, sierotki Marysi, lisa Sadełka. Poetka uczyła Polaków miłości do kraju rodzinnego poprzez ukazywanie piękna przyrody ojczystej, rozległych łąk i pól, chat wiejskich, brzozowych gajów i pieśni słowiczych.

Maria Konopnicka należała do tych twórców, u których w sposób szczególny podkreślany jest patriotyzm, zarówno do małej ojczyzny, rodziny, miejscowości, jak i do Polski. Jest to bardzo bliskie misji naszej szkoły.

Wyrazem protestu przeciwko prześladowaniu Polaków w zaborze pruskim był słynny wiersz pt.: „Rota”. Stał się on wkrótce „pieśnią świętą”, zawołaniem przysięgi ojczystej: „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród (…)”. Pieśń tę śpiewamy z okazji świąt narodowych, jest ona jednym z najważniejszych utworów patriotycznych znanych dzieciom i młodzieży.

Przedstawione powyżej powody stały się dla nas bodźcem do podjęcia decyzji o wyborze Marii Konopnickiej na patrona Szkoły Podstawowej w Krasnem.