Oto garść szczegółów dotyczaca ubezpieczenia uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem w roku szkolnym 2018/2019
Aktualności
Ubezpieczenie uczniów w roku szkolnym 2018/2019
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019
Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. 3 września 2018 roku uczniowie uroczyście pożegnali wakacje, a przywitali nowy rok szkolny 2018/2019. Wielu uczniów przybyło do szkoły z optymistycznym nastawieniem i ogromnym zapałem do pracy.
Uroczystość rozpoczęła się, jak co roku, o godzinie 8.00, Mszą Świętą w kościele parafialnym w Krasnem. O godzinie 9.00, apel w sali gimnastycznej rozpoczął sie od wprowadzenia sztandarów i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły – p. Małgorzata Balcerzak, która serdecznie powitała wszystkich uczniów – w szczególności uczniów, którzy po raz pierwszy przyszli do naszej szkoły - oraz rodziców i grono pedagogiczne. Zebranym na uroczystości przedstawiła wychowańców klas oraz nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Po części oficjalnej uroczystości, zakończonej odśpiewaniem pieśni szkoły, uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.
Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.
TU kilka fotografii.
Tajemnice parku w Krasnem – filmowy przewodnik dla turystów
Od 01 stycznia 2018 do 30 czerwca 2018 dzięki Lokalnej Grupie Działania „Północne Mazowsze” z Zielonej oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Gimnazjum "Aktywna Szkoła" z Krasnego realizowany był projekt zatytułowany „Tajemnice parku w Krasnem – filmowy przewodnik dla turystów”. Jego celem było pokazanie walorów turystycznych i przyrodniczych fascynującego oraz bogatego w historię miejsca, jakim jest park w Krasnem. Dzięki warsztatom filmowym, w jakich uczestniczyło 22 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem – uczniowie szóstej klasy i IIa gimnazjum – zrealizowany został film prezentujący piękno parku, a także przedstawiający jego florę oraz historię. Mamy nadzieję, iż pokazuje on także Krasne jako miejscowość, w której młodzi ludzie mogą rozwijać swoje zainteresowania kulturalno-artystyczne. Zapraszamy do oglądania.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018
Koniec lekcji, klasówek i prac domowych, pogaduszek i zabaw podczas przerw – rok szkolny 2017/2018 zakończony, a przed nami dwa miesiące wakacji. Uroczyste zakończenie roku szkolnego, które miało miejsce 22 czerwca 2018 r., zgromadziło uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Po mszy św. wszyscy zebrali się w hali sportowej, gdzie nastąpiło wręczenie nagród i świadectw z biało-czerwonym paskiem najlepszym uczniom, dyplomów i podziękowań dla tych, którzy wyróżnili się w zakończonym roku szkolnym w nauce i zachowaniu.
Pani Dyrektor wręczyła także listy gratulacyjne rodzicom uczniów wyróżniających się w nauce. Tytuł Najlepszego Absolwenta i pamiątkową statuetkę z rąk dyrektor szkoły Małgorzaty Balcerzak i wicedyrektor Renaty Keczmerskiej odebrała Anna Błaszczak z IIIb. Wybór najlepszego sportowca był bardzo łatwy, wręcz oczywisty – został nim Jakub Kraśniak także z klasy IIIb. Następnie absolwenci gimnazjum złożyli ślubowanie, w którym obiecali godnie reprezentować szkołę i Krasne w kolejnych etapach swojej kariery edukacyjnej. Na zakończenie uroczystości pani dyrektor pogratulowała uczniom wyników, podziękowała nauczycielom i pracownikom za całoroczną pracę, rodzicom oraz przedstawicielom różnych instytucji za zaangażowanie w życie szkoły i złożyła wszystkim życzenia dobrego wypoczynku oraz radosnych i bezpiecznych wakacji.
Takie były ostatnie chwile wspólnego, ponad godzinnego spotkania w hali sportowej poświęconego zakończeniu roku szkolnego. Chwilę później nauczyciele wraz z wychowankami udali się do sal, aby podsumować miniony rok szkolny i pożegnać się na dwa miesiące.
TU kilka fotografii z uroczystości
Uroczystość zakończenia roku szkolnego przez uczniów trzech klas gimnazjum
„Wiedza zdobyta w młodości jest jak napis wyryty w marmurze.”
Dla uczniów trzecich klas Gimnazjum Publicznego im. Ludwika Krasińskiego w Krasnem dzwonek po raz ostatni wybrzmiał 14 czerwca 2018 r. Tego dnia, podczas uroczystej gali, pożegnali mury naszej szkoły, swoich wychowawców, nauczycieli.
Zaczęli brawurowo odtańczonym polonezem, za co od licznie zgromadzonej publiczności otrzymali gromkie brawa. Później, w słowno-muzycznej kompozycji, podzielili się z zebranymi na hali gimnastycznej gośćmi przemyśleniami na temat życia, edukacji i uniwersalnych wartości, które powinny przyświecać człowiekowi na każdym etapie jego życia. W tej części uczniowie podziękowali rodzicom za miłość i wsparcie, jakie otrzymywali na drodze swej edukacyjnej kariery.
Od kilku lat tradycją na gali pożegnalnej gimnazjalistów jest przygotowane przez uczniów przedstawienie kabaretowe. W tym roku sześcioro absolwentów podzieliło się z publicznością swoją wizją wywiadówki, na której... niespodziewaną pojawiają się rodzice uczniów III klasy gimnazjum. Publiczność co i rusz wybuchała śmiechem. Nic zatem dziwnego, iż i ta część występu nagrodzona została brawami.
Ostatnim akordem uroczystości były zrealizowane przez uczniów filmiki oraz podziękowania dla wychowawców i nauczycieli. Wychowawca klasy III b w kilku zdaniach przypomniał o Bartku Sosnowskim, bardzo lubianym przez wszystkich uczniu, który przez ponad dwa lata uczęszczał do gimnazjum i na trwale zapisał się w pamięci zarówno kolegom jak i pracownikom szkoły. Ciepłych słów pod adresem absolwentów nie szczędziła także pani dyrektor. Podziękowała uczniom za występ, trzy wspólnie spędzone lata i życzyła wszystkim kolejnych sukcesów edukacyjnych.
Po części artystycznej uczniowie z obu klas trzecich (oraz zaproszeni goście) bez reszty oddali się przygotowanej dla nich przez rodziców zabawie.
TU fotografie z uroczystości
Sukces nauczycieli w konkursie „Lekcje o Mazowszu”
Nauczyciele z naszej szkoły – p. Anna Gajek i p. Ireneusz Gajek, zostali nagrodzeni w konkursie „Lekcje o Mazowszu” i 18 czerwca br. brali udział w gali podsumowującej przedsięwzięcie, która miała miejsce w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
W tym roku odbyła się II edycja konkursu, który jest organizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Warunkiem wzięcia udziału w konkursie było złożenie scenariusza zajęć z zakresu edukacji regionalnej, zatem dotyczącej Mazowsza. Dodatkowo scenariusz powinien być powiązany tematycznie z obchodzoną w naszym kraju setną rocznicą odzyskania niepodległości.
Komisja Konkursowa brała pod uwagę innowacyjne pomysły związane z realizacją tematu przewodniego, ciekawe rozwiązania metodyczne oraz wykorzystanie podczas zajęć gier dydaktycznych.
Nasi pedagodzy zajęli II miejsce za scenariusz, którego temat brzmi: „Wy-grajmy wolność!!! Mazowsze a niepodległość - historia i współczesność”.
Nagrodzone i wyróżnione scenariusze znajdą swoje miejsce w wydanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego publikacji – w pakietach edukacyjnych, które otrzymają wszystkie mazowieckie szkoły i biblioteki.
XV edycja Międzygminnego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej
Dnia 30 maja 2018 roku, w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Starym Szelkowie odbyła się XV edycja Międzygminnego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej. Celem konkursu było m.in. prezentacja umiejętności wokalnych i językowych uczniów, propagowanie nauki języków obcych poprzez piosenkę, motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego w ciekawy i przyjemny sposób, promocja nowych talentów, przezwyciężenie tremy i stresu, umiejętność zachowania się na scenie, realizacja marzeń i ambicji, budzenie wiary we własne siły i talent.
Reprezentantami naszej szkoły byli: Bartosz Balcerzak z klasy VI, Gabrysia Lajnert z klasy VII, Katarzyna Augustyniak z IIa, Paulina Usiądek z IIb oraz Karolina Prus z klasy IIIb (ostatnie trzy dziewczyny to gimnazjalistki). Poziom wokalnych zmagań był bardzo wysoki i niezwykle wyrównany. Z tym większą radością przyjęliśmy informację, iż po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu Jury postanowiło przyznać III miejsce naszej uzdolnionej wokalistce, Karolinie Prus. Zaprezentowała ona uwtór "Hurt" z repertuaru Christiny Aguilery. Gratulujemy Karolince i życzymy jej kolejnych sukcesów artystycznych J
Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” napisał wspaniały pedagog Janusz Korczak. Dlatego podczas naszego szkolnego Dnia Dziecka, który obchodziliśmy 29.05.2018r. było wesoło, głośno i kolorowo. Impreza plenerowa odbywała się w parku w Krasnem. Rada Rodziców, dyrekcja i nauczyciele przygotowali dla wszystkich uczniów miłe niespodzianki. Dmuchane zjeżdżalnie, statek piracki, mega piłkarzyki, eurobungee, malowanie twarzy, mega maskotki to tylko niektóre z nich. Podczas zabawy dzieci mogły posilić się grillowaną kiełbaską, kiszką, kaszanką, którymi częstowały niezastąpione mamusie. Oprócz tego na każde dziecko czekał soczek, popcorn i lody.
Bardzo wyczekiwaną atrakcją był szkolny konkurs „Mam talent”, który miał na celu prezentację talentów i uzdolnień uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem. Nad przygotowaniem i przebiegiem imprezy czuwały panie ze świetlicy szkolnej – p. Katarzyna Magnuszewska i p. Dorota Kryściak. Wśród uczestników znalazły się osoby, które tańczyły, śpiewały, grały na instrumentach muzycznych, recytowały odgrywały scenki kabaretowe. Jury oceniło w prezentacji przede wszystkim talent i umiejętności uczestnika. Decyzja nie była łatwa, gdyż uczestnicy z wielkim zaangażowaniem przygotowali swoje występy. Wreszcie zdecydowano: I miejsce zajęła – Natalia Goździewska, II miejsce – Katarzyna Augustyniak, III miejsce – Oskar Woźnicki. Gościem specjalnym był Tomasz Świderski, uczestnik telewizyjnego programu „Mam talent”, który na koniec zaprezentował swój niesamowity układ taneczny. Wszyscy byli zachwyceni jego występem.
Imponujący pokaz akcji ratowniczej przedstawili Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Krasnego. Woda ze strażackiej sikawki nieco zmoczyła uczniów, jednak dzieci były zachwycone – żar z nieba dawał się już we znaki.
Uczniowie klas starszych: siódmej, IIa, IIb, IIIa oraz IIIb uczestniczyli w miniturnieju piłki nożnej. Sędziowaniem zajęli się nauczyciele wychowania fizycznego – p. Łukasz Bobiński i p. Wojciech Gołębiewski, zaś za piłką dzielnie biegał p. Ireneusz Gajek. Wygraną drużyną okazali się trampkarze z klasy III b.
Przygotowanie imprezy, wielu atrakcji, poczęstunku, nagród był możliwy dzięki sponsorom: Wójt gminy Krasne - Michał Szczepański, Radni gminy Krasne, Gminny Ośrodek Kultury w Krasnem, Zbigniew Jeż, Przewozy Krajowe i Zagraniczne Osób, s.c. B. Czaplicka, K. Czaplicki, Stadnina Koni w Krasnem, Waldemar Krzysztof Cejmer Stacja Paliw, M. i C. Krajewscy, Renata i Marek Bartołd, Biurosystem PHU, „DOM I NAT” Robert Grzeszczak, Piekarnia „Klementynka”, Zakład Przedsiębiorstwa Rolno-Spożywczego Elżbieta Krępska, Artur i Renata Kraśniak, Krajowy i Międzynarodowy Przewóz Osób Jerzy Pieńkosz, Centrum Tańca Wasilewski Felska realizujące autorski program Pn. Ogólnopolska Szkółka Tańca i Dobrych Manier.
Dziękujemy wszystkim sponsorom i osobom zaangażowanym w przygotowanie tego "MEGA DNIA DZIECKA".
TU obszerna fotorelacja
Uroczysty apel z okazji Dnia Patrona
22 maja uczciliśmy postać Patronki naszej szkoły – Marii Konopnickiej. W gustownym saloniku z XIXw. pojawiła się sama poetka, która snuła opowieść o swoim życiu. Garść wspomnień o młodziutkiej Marysi przedstawiła szkolna koleżanka, późniejsza pisarka, Eliza Orzeszkowa. Nawet sławny Henryk Sienkiewicz docenił talent autorki wzruszających wierszy. Nie zabrakło recytacji pięknych liryków, którym uroku dodawały podkłady muzyczne.
Uwagę widzów zwróciły nie tylko aktorskie umiejętności uczniów, ale także kostiumy i scenografia. Uroczystość zwieńczył wspaniały śpiew „Roty”. O przygotowanie akademii zadbali poloniści: Anna Chodkowska, Anna Gajek oraz Ireneusz Gajek.
Uczniowie młodszych klas wykonali prace plastyczne inspirowane utworami Patronki. Można je było obejrzeć na wystawce. Starsi uczniowie przygotowali do gazetki elektronicznej slajdy z informacjami o życiu i twórczości Marii Konopnickiej.
TU fotorelacja z apelu
Zadania na ocenę celującą z informatyki dla klas II i III gimnazjum
Oto zadania na ocenę celującą z informatyki dla klas II i III gimnazjum:
Klasa II
Celujacy_z_informatyki_kl_II2018.docx
Klasa III
Maj miesiącem bibliotek
MAJ MIESIĄCEM BIBLIOTEK – na to hasło odpowiedzieli nasi uczniowie
wykonując prace plastyczne przedstawiające SOWĘ, która jest symbolem
związanym z czytelnictwem, symbolem wiedzy, mądrości i nauki; symbolem
mającym przypominać, że CZYTANIE JEST DOBRE I WAŻNE.
B I B L I O T E K A Z A P R A S Z A
I ŻYCZY WSZYSTKIM CZYTELNIKOM,
DUŻYM I MAŁYM,
WIELU CUDOWNYCH SPOTKAŃ
Z NAJPIĘKNIEJSZYMI KSIĄŻKAMI
Projekt "Tajemnice parku w Krasnem"
16 maja dla uczniów klasy VI i IIa gimnazjum był dniem innym niż wszystkie, którymi cieszą się w szkole. Mogli oni go spędzić zarazem przyjemnie i pożytecznie. Pożytecznie, bo przez kilka godzin poznawali park w Krasnem, który wydawałoby się, doskonale znają. Tego dnia jednak wysłuchali historii miejsca, które w wydarzenia było niezwykle obfite. Usłyszeli o florze i fanie parku w Krasnem. Uczniowie dowiedzieli się także, jakie zagrożenia czyhają na zwierzęta i rośliny czyniące park pięknym i unikalnym. Wreszcie mogli przyjrzeć się jego pięknu przez pryzmat obiektywu kamery cyfrowej i aparatu fotograficznego. Za pomocą przede wszystkim kamery, która zakupiona została w ramach grantu przydzielonego przez Lokalną Grupą Działania „Północne Mazowsze”, rejestrowali te miejsca parku w Krasnem, które później złożoną się na film promujący ten jedyny w swoim rodzaju zakątek.
Po kilku godzinach pracy uczniowie mogli zrelaksować się na łonie natury przy ognisku i poczęstunku, o które zadbali rodzice uczniów klasy VI. Okazało się, że takie miejsce jak park w Krasnem, dla wielu niby znany od podszewki, ciągle skrywa tajemnice czekające na odkrycie. Co więcej, może być miejscem nie tylko takim, które służy edukacji, ale także przestrzenią doskonałą do zabawy i relaksu.
TU kilka fotografii z realizacji projektu
Warszawskie Targi Książki 2018
18 maja młodzież naszej szkoły wybrała się do Warszawy, aby uczestniczyć Międzynarodowych Targach Książki, które odbywały się na Stadionie Narodowym. Wyjazd był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury w Krasnem. Opiekunami wycieczki byli poloniści p. Anna Gajek, p. Ireneusz Gajek oraz bibliotekarz szkolny - p. Jolanta Perkowska.
Uczestnicy byli oszołomieni liczbą stoisk, na których polskie i zagraniczne wydawnictwa prezentowały książki, które warto przeczytać. Można było oglądać i kupować do woli. Nasi młodzi czytelnicy z Krasnego także nie wracali z pustymi rękami.
Podczas targów odbywały się spotkania z pisarzami, dziennikarzami, osobami znanymi z mediów. Co roku podczas Targów są organizowane warsztaty i zajęcia dla uczniów. Młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w spotkaniu pt. „Dźwignie wyobraźni czyli rzecz o uniwersalnych narzędziach do myślenia” prowadzonym przez Tomasza Pawlika. Prezentacja dotyczyła istotnego aspektu życia współczesnego człowieka, jakim jest nadmiar informacji które osaczają zwłaszcza młodych ludzi. Podczas inspirującego wykładu słuchacze mogli poznać ciekawe sposoby, by uchronić się przed manipulacją ze strony mediów współczesnych, zwiększyć swoją umiejętność krytycznego myślenia, a przy tym sprawniej poruszać się w zalewie informacji.
Dzień Ziemi 2018
W dniu 25 kwietnia w SP w Krasnem odbył się apel z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie klasy II a i II b przygotowali dla społeczności szkolnej krótką lekcję ekologii podsumowując działania w projekcie edukacyjnym „ Z ekologią na ty”. Podczas akademii wystąpili : Karolina Krzykowska, Natalia Bartołd, Bartek Balcerzak, Gabrysia Lajnert, Mateusz Filipowicz, Marcelina Nowotka, uczniowie klasy szóstej oraz szkolny chór. Na wstępie narratorzy przedstawili najważniejsze zagadnienia dotyczące zagrożeń globalnych dla naszej planety. Następnie odczytano relacje z wywiadu o stanie środowiska w naszej gminie, który przeprowadzono z panem Łukaszem Wojtalewskim – inspektorem d.s. ochrony środowiska i gospodarki odpadami w gminie Krasne. Uczniowie przedstawili własne propozycje jak dbać o środowisko. Odbył się również montaż słowno-muzyczny , w którym recytowano wiersze o przyrodzie, a chór zaśpiewał kilka piosenek. Jako ostatni wystąpili uczniowie klasy szóstej przedstawiając bajkę dla najmłodszych „ O Królewnie Przyrodzie i krasnoludkach”.
Na końcu zabrała głos pani dyrektor podsumowując akademię i wręczyła dyplomy uczniom za udział w konkursach.
Apel przygotowali: p. Barbara Główka, p. Małgorzata Chojnacka, p. Renata Keczmerska, p. Joanna Wiśniewska – opiekunowie projektu edukacyjnego oraz p. Joanna Napiórkowska i p. Ireneusz Gajek.
TU fotograficzna relacja z apelu.
Projekt gimnazjalny „Z ekologią na ty”
Dnia 13 maja w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem został zorganizowany konkurs realizowany w ramach projektu gimnazjalnego „Z ekologią na ty”. Uczestnikami zmagań byli uczniowie z klas 4, 5 i 6, którzy odpowiadali na 26 pytań związanych z ekologią i Dniem Ziemi. Uczestnicy mieli 30 sekund, aby udzielić poprawnej odpowiedzi. Uczniowie korzystając z telefonów rozwiązywali quiz online przygotowany w aplikacji Quizizz. Na tablicy multimedialnej można było zobaczyć, jak każdy z uczestników sobie radził. Podczas całego konkursu towarzyszyła nam Pani Dyrektor, Małgorzata Balcerzak.
Tak prezentują się wyniki:
1 miejsce – Paweł Ustowski
2 miejsce – Krystian Zarodkiewicz
3 miejsce – Anita Chodkowska
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
TU znajdziecie kilka fotografii z konkursu.
Kiermasz książek 2018
W związku ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia), Biblioteka Szkolna, z dużą pomocą Uczniów (!!!), zorganizowała KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI – Books Hurtownia i Księgarnia Taniej Książki - Tuliszkowska.
Bogata i atrakcyjna oferta spotkała się z zainteresowaniem, zwłaszcza wśród uczniów klas młodszych.
Wszyscy zgadzamy się ze słowami ks. bp. Józefa Zawitkowskiego. A oto one:
WIELKĄ RADOŚCIĄ JEST CZYTANIE.
JESZCZE WIĘKSZĄ JEST ZNALEZIENIE ZDANIA,
KTÓRE WYJĘTE JEST SPOD SERCA.
SZCZĘŚCIEM JEST UBOGACENIE SIEBIE DOBRĄ MYŚLĄ.
B I B L I O T E K A Z A P R A S Z A
Sukcesy Anny Błaszczak
Z dumą informujemy, że Anna Błaszczak, uczennica kl. III b oddziału gimnazjalnego w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem, została finalistką konkursów z języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Warszawie.
Zmagania z wiedzą humanistyczną składały się z trzech etapów: szkolnego, powiatowego i wojewódzkiego. Miały one na celu min: doskonalenie głównych kompetencji polonistycznych uczniów, uwzględnionych w podstawie programowej: słuchania i mówienia, pisania, czytania i odbioru tekstów kultury; rozwijanie zainteresowań kulturą i literaturą; doskonalenie umiejętności interpretowania i analizowania różnych tekstów kultury; doskonalenie umiejętności planowania wypowiedzi pisemnej i ustnej; rozwijanie wyobraźni i zdolności literackich; kształcenie umiejętności prezentowania własnych opinii i sądów na tematy związane z kulturą, literaturą oraz wiedzy o społeczeństwie.
Etap finałowy każdego z konkursów odbył się budynku Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie. Gimnazjalistka z zadaniami z wiedzy o społeczeństwie „starła” się 7 lutego 2018 roku, zaś wiedzą polonistyczną popisać się musiała 16 lutego 2018 roku.
Warto dodać, że to nie jedyne sukcesy Ani w tym roku szkolnym. Uczennica po raz drugi została stypendystką „Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych”. Oprócz tego zajęła I miejsce w powiatowym konkursie języka angielskiego, zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przasnyszu (nagrodą w tym konkursie był kurs językowy w szkole językowej w Przasnyszu).
Utalentowanej i pracowitej gimnazjalistce serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych wspaniałych osiągnięć!
Wyrazy uznania należą się również rodzicom Anny i nauczycielom, którzy przygotowywali uczennicę do konkursów: poloniście, panu Ireneuszowi Gajkowi, pani Małgorzacie Balcerzak, nauczycielce wiedzy o społeczeństwie oraz anglistce, pani Julicie Mocek.
Ponadto dziękujemy wszystkim osobom, które kibicowały Ani i na różne sposoby wspierały ją w drodze do sukcesu! : )
Projekt w ramach Sejmu dzieci i Młodzieży zrealizowany!
Organizatorem XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu przy współudziale kilku innych organizacji. Uczestnicy sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży są wybierani spośród najlepszych dwuosobowych zespołów realizujących projekt edukacyjny. Na podstawie zrealizowanych projektów wyłonionych zostaje 460 najlepszych uczniów, którzy stają się później uczestnikami posiedzenia SDiM, które odbywa się 1 czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka.
Mamy nadzieję, że w obradach będą mogli uczestniczyć nasi przedstawiciele, czyli Ania Błaszczak i Adaś Góralczyk. Pracowitym kandydatom udało się zrealizować różnorodne działania, których efekty można było zobaczyć także w naszej szkole, choć większość aktywności była skierowana do społeczności lokalnej.
Pora na podsumowanie projektu. Oto zrealizowane pomysły:
-podróż w przeszłość, czyli wizyty w Muzeum Historycznym w Przasnyszu i w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przasnyszu, które dostarczyły materiałów źródłowych;
- przygotowanie skrzynki na propozycje, jakie mogliby złożyć wyborcy panu Bieńkowskiemu - akcja ta cieszyła się popularnością i była bardzo pomocna przy zredagowaniu programu wyborczego;
-zorganizowanie debaty o pozytywnej i negatywnej kampanii wyborczej, podczas której uczestnicy zostali zapoznani z takimi pojęciami jak: perswazja, manipulacja, postawa obywatelska. Dyskusja dotyczyła także różnic pomiędzy współczesną kampanią wyborczą, kiedy kandydaci mają do dyspozycji media elektroniczne, a kampanią z czasów pierwszych lat niepodległości;
- opracowanie strategii kampanii Leopolda Bieńkowskiego w celu promocji kandydata wśród mieszkańców;
-zorganizowanie „babeczkowego happeningu” - słodkie wypieki zostały przyozdobione okolicznościowymi proporczykami z hasłem wyborczym. Poczęstunek dla mieszkańców Krasnego był świetną okazją do rozmowy z panem Leopoldem, w którego osobę wcielił się Adaś (garnitur i krawat) oraz szefową jego kampanii wyborczej - w tej roli Ania (szydełkowy kołnierzyk i urocza „sukienka cioci”). Podczas spotkań rozdawane były oczywiście: -ulotki wyborcze oraz -foldery informacyjne dotyczące zasług Bieńkowskiego;
-przygotowanie gazetki ściennej w bibliotece gminnej;
-zredagowanie artykułów do mediów lokalnych: gazeta „Tygodnik Przasnyski” oraz portal infoprzasnysz.
Odzyskanie niepodległości to radość i entuzjazm, stąd kolejne, nieco rozrywkowe propozycje: -pokaz mody patriotycznej, czyli biało-czerwonej; -mecz piłki siatkowej (oprócz prezentacji kandydata ważne było propagowanie haseł uczciwej gry wyborczej (kampania pozytywna): „W zdrowym ciele zdrowy poseł”, „Gram uczciwie”;
- przygotowanie gazety (tzw. jednodniówki) - „Głos Ziemi Przasnysza” – taki był tytuł czasopisma, którego redaktorem był Bieńkowski ( Ania i Adaś zadbali o typową dla tamtych czasów szatę graficzną – dotarli do zdigitalizowanych numerów autentycznego czasopisma). W gazecie znalazł się zredagowany na podstawie aktywności sejmowej posła program wyborczy oraz list p. Leopolda zachęcający Polaków, aby uczestniczyć w wyborach 5 i 12 listopada 1922r.(Oddajcie mądry głos – Wasz dar dla Niepodległej, wasz dług wdzięczności, wobec tych, którzy nie doczekali...);
-przeprowadzenie wywiadów z ważnymi dla społeczności osobami. Na temat zasług Leopolda Bieńkowskiego wypowiadali się: pan wójt, dyrektor GOK, bibliotekarz gminnej biblioteki w Krasnem, dyrektor SP w Krasnem.
Ania i Adaś pragną serdecznie podziękować opiekunom i sojusznikom pomagającym w realizacji przedsięwzięcia. Gratulujemy zaangażowania i z niecierpliwością oczekujemy na wyniki rekrutacji.
TU garść fotografii z realizacji przedsięwzięcia.
Wywiady z przedstawicielami społeczności lokalnej Krasnego o zasługach Leopolda Bieńkowskiego
Gimnazjaliści starają się o mandat poselski XXIV Sesji SDiM
Anna Błaszczak i Adam Góralczyk - uczniowie gimnazjalnej klasy III w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Krasnem starają się o uzyskanie mandatu w XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Temat tegorocznego zadania XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży brzmi: „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej". Zgodnie z regulaminem konkursu działania podejmowane przez młodzież powinny służyć rozpowszechnieniu wiedzy na temat przedstawiciela lokalnej społeczności do Sejm II Rzeczypospolitej. Ponadto, co ciekawe, należy zaplanować kampanię wyborczą dla ówczesnego kandydata na posła z uwzględnieniem środków przekazu dostępnych w latach po I wojnie światowej.
Po czasach zaborów potrzebni byli godni zaufania reprezentanci narodu, którzy w sposób odpowiedzialny odbudowaliby państwo. Uczniowie z Krasnego odwiedzili Muzeum Historyczne oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Przasnyszu i przeglądając wiele materiałów źródłowych, uznali, że wspaniałym przedstawicielem ziemi przasnyskiej był Leopold Bieńkowski, który został posłem do Sejmu I kadencji na lata 1922–1927.
TU znajdziecie fotografie z wyjazdu.
Archiwum Aktualności