• Pasowanie pierwszaków na czytelników
          • Pasowanie pierwszaków na czytelników

          • ,,Ja tobie słowem, jak kluczem,

            W cudowny sposób otworzę

            pałace czarów" - tak przemówiła jedna z książek do sympatycznych uczniów klasy pierwszej, którzy ze swoją wychowawczynią, panią Danutą Masłowską uczestniczyli w jednym z ważniejszych wydarzeń bibliotecznych. Było to pasowanie pierwszaków na czytelników. Najpierw w sali lekcyjnej dziewczynki i chłopcy zapoznali się z zasadami korzystania z zasobów biblioteki szkolnej. Warto zauważyć, że wiele osób już od kilku miesięcy odwiedza naszą bibliotekę i chętnie wypożycza książki. Rozmawialiśmy o regulaminie biblioteki, o tym, dlaczego książkę można nazwać przyjacielem. Wypowiedzi dzieci były naprawdę piękne. Zabawne wierszyki uświadomiły czytelnikom, że tak ważną sprawą jest dbanie o książki, aby nie były zniszczone.

            Ważnym momentem tego spotkania było pasowanie uczniów na czytelników największą książką z naszej biblioteki. Była to ,,Encyklopedia literatury i nauki o języku". Następnie dzieci zostały zaproszone do biblioteki. Tam zapoznały się z poszczególnymi działami księgozbioru. Dzięki temu już wiedzą, gdzie mogą znaleźć lektury, piękne baśnie i co to jest księgozbiór podręczny. Pasowani czytelnicy otrzymali też upominek, którym mogą wzbogacić swoje domowe biblioteczki – "Ilustrowany słownik frazeologiczny".

            Pierwszaki! Biblioteka na was czeka...

        • Herbatka z bohaterami naszych lektur
          • Herbatka z bohaterami naszych lektur

          • „Kto czyta, ten żyje wielokrotnie” twierdził włoski pisarz i językoznawca Umberto Eco. Czytając książki, wkraczamy do światów, przeżywamy sytuacje, odczuwamy emocje, o których marzymy w codziennym życiu. Fascynujące lektury dają taką możliwość, aby chociaż na parę chwil stać się kimś jeszcze, nie przestając, oczywiście, być sobą. Właśnie w maju, kiedy już od lat są obchodzone święta biblioteczne (na przykład Dzień Bibliotekarza, Tydzień Bibliotek), na pewno otwierają się portale do innych krain - podobnie jak cudowne furtki w ogrodzeniu otaczającym Akademię Pana Kleksa.

            „Herbatka z bohaterami naszych lektur” to impreza biblioteczna zorganizowana dla młodych czytelników z klasy 4 w dniu 18 maja 2023 roku. Uczniowie sami mogli zadecydować, za jakiego bohatera literackiego się przebiorą. Możliwość samodzielnego przygotowania kostiumu była dla uczniów nie lada frajdą. Oprócz pomysłowych przebieranek czas umilały piosenki, zabawy w odczytywanie zaszyfrowanych tytułów i zmagania z rymowanymi łamańcami językowymi – to specjalnie dla Pani Logopedy, Doroty Kryściak, która ucieszyła nas swoimi odwiedzinami. Czwartoklasiści nie wyobrażali sobie, żeby nie spędzić kilku chwil ze swoją Panią Wychowawczynią – Małgorzatą Balcerzak. Na miłych gości czekała aromatyczna herbata i słodkości. Za pomoc w organizacji przyjęcia serdeczne podziękowania kierujemy do Rodziców, którzy choć zapracowani, znaleźli czas na przygotowanie ciast. Zaś gorącą herbatkę mogliśmy popijać dzięki pomocy życzliwych Pań Kucharek. Dziękujemy też Panu Ireneuszowi Gajkowi, który był niezwykle pomocny jako fotoreporter i DJ.

            Wszystkich uczniów, którzy chcą wzbogacić swoje życie ciekawymi podróżami czytelniczymi, zapraszamy do biblioteki szkolnej. Zaufajmy Patronce 2023 roku, Wisławie Szymborskiej, która tak zachęca do sięgania po książki: „Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła.”

        • Dzień Rodziny w klasie IIIa
          • Dzień Rodziny w klasie IIIa

          • ,,Mama i Tata to świat nasz cały,

            bezpieczny, barwny, wspaniały,

            to dobre, czułe, pomocne ręce

            i kochające najmocniej serce…”

            Dnia 20 maja 2023r. uczniowie klasy 3a wraz z wychowawcą i rodzicami zorganizowali integracyjne spotkanie plenerowe w Gospodarstwie agroturystycznym ,,Chata pod Dębami” w Karniewie z okazji Dnia Rodziny.

            Pomysłów na wspólne spędzenie czasu było wiele: gry, zabawy i konkursy, pieczenie pizzy, zajęcia ekologiczne, rodzinne grillowanie. A wszystko to odbywało się w otoczeniu cudownej przyrody.

            Tego dnia nie zabrakło pięknych słów ukrytych w wierszach i piosenkach płynących prosto z serc dzieci do bardzo wzruszonych rodziców.

            Spotkanie przeniosło nas do świata, w którym wszystko jest możliwe i udowodniło nam, że mając siebie, mamy tak wiele, a  wspólnie spędzany czas pozwala budować nierozerwalne i najcenniejsze z ludzkich więzi – więzi rodzinne.

            To był wspaniały, pełen wrażeń i pozytywnych emocji dzień, który na długo zostanie w naszej pamięci!

            Drodzy Rodzice, dziękujemy Wam za wszystko.

        • Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa
          • Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa

          • W ramach "Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa" w dniu 10. 05.2023r. gościliśmy w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Krasnem strażaków OSP Krasne, Pana Arkadiusza Piechocińskiego, Krystiana Lewickiego i Dominika Rychtera oraz ratownika medycznego Pana Patryka Szczyglaka. Tematem spotkania był pokaz technik ratunkowych oraz prezentacja akcji ratunkowej z użyciem defibrylatora AED ratującego życie. Uczniowie dowiedzieli się i zobaczyli cały sprzęt strażacki, który jest używany podczas bezpiecznego ratowania ludzkiego życia. Duże zainteresowanie przyciągnęło jak zwykle naszych najmłodszych przedszkolaków, którzy mogli z bliska zobaczyć wóz strażacki. Serdecznie dziękujemy za ciekawą i pouczającą lekcje dla Nas Wszystkich.

        • Wycieczka do Olsztyna, Olsztynka i na pola Grunwaldu
          • Wycieczka do Olsztyna, Olsztynka i na pola Grunwaldu

          • Maj to miesiąc, w którym w szkołach organizuje się najróżniejsze wycieczki i wyjazdy. Bo piękna majowa pogoda i bogaty plan gwarantują świetną zabawę i walory edukacyjne. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem 9 maja wyruszyli do Olsztyna, Olsztynka oraz na pola Grunwaldu.

            Najpierw uczniowie z Krasnego mieli możliwość zobaczenia miejsca, w którym w 1410 roku toczyła się słynna bitwa pod Grunwaldem. Dzięki historii opowiedzianej przez miejscowego przewodnika mogli zweryfikować to, co zobaczyli w filmie „Krzyżacy” czy przeczytali na kartach powieści Henryka Sienkiewicza. Następnym punktem programu było Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Tam spacerowym tempem, ciesząc się piękną majową pogodą uczniowie zapoznali się z obiektami dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy. Ostatnim miejscem, w którym gościła wycieczka z Krasnego było Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Tam dzięki sferycznemu ekranowi uczniowie mogli przenieść się w najdalsze otchłanie kosmosu. Dzięki seansowi udali się do tych obszarów we wszechświecie, w których rodzą się i umierają gwiazdy i jeszcze dalej aż poza krańce Drogi Mlecznej w bezkresne przestrzenie oddzielające gwiezdne wyspy – inne galaktyki.  

            Po takim rajdzie znalazła się dłuższa chwila, dzięki której uczniowie mogli odpocząć i zjeść coś smacznego. Wieczorem pod opieką nauczycieli Wojciecha Gołębiewskiego, Renaty Keczmerskiej, Doroty Kryściak, Małgorzaty Balcerzak, Katarzyny Jędrasik, Łukasza Bobińskiego i Ireneusza Gajka uczestnicy wycieczki szczęśliwie dotarli do Krasnego.       

        • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW PLASTYCZNYCH W NASZEJ SZKOLE
          • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW PLASTYCZNYCH W NASZEJ SZKOLE

          • 28 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom w konkursie plastycznym upamiętniającym 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Konkurs przebiegał pod hasłem „ŚLADAMI POWSTANIA STYCZNIOWEGO” i był adresowany do uczniów klas 4-8. Miał na celu upamiętnienie ważnych wydarzeń związanych z powstaniem, miejsc, bitew i bohaterów, jak również budzenie uczuć patriotycznych wśród dzieci. Uczniowie wykonywali prace plastyczne w formie rysunku, pracy malarskiej lub plakatu. Na konkurs wpłynęło 9 prac. Uczestnicy zadbali o ogólne wrażenie artystyczne prac, oryginalność, pomysłowość czy walory plastyczne, takie jak kompozycja i kolorystyka, a także wykazali się znajomością faktów historycznych.

            Jury wyłoniło następujących laureatów:

            I miejsce: Amelia Czyżewska – klasa VI

            II miejsce: Joanna Gałecka – klasa V

            III miejsce: Magdalena Bandura – klasa VI

            Wyróżnienie: Maja Lubicz-Krośnicka – klasa IV

            Organizatorem konkursu była p. Danuta Masłowska.

            Równolegle odbyło się również wręczenie nagród w konkursie plastycznym i literackim, który odbył się w ramach ogólnopolskiej kampanii ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ pod hasłem „Nie czas na nudę”. Oto laureaci konkursu:

            I miejsce w konkursie literackim: Maria Kurzyńska – klasa IV

            I miejsce w konkursie plastycznym: Klaudia Krawczyk – klasa V

            II miejsce w konkursie plastycznym: Maja Grabowska – klasa IV oraz Maja Lubicz-Krośnicka – klasa IV

            III miejsce w konkursie plastycznym: Zofia Goś – klasa IV oraz Nikola Osiecka – klasa IV

            Wyróżnienia: Joanna Długołęcka – klasa VI, Gabriela Ruszczyńska – klasa IV, Magdalena Konopka – klasa IV, Nikola Stursiak – klasa IV, Paulina Pigut – klasa IV, Anastazja Uliszewska – klasa IV.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a nagrodzonym gratulujemy zwycięstwa.

            Organizatorki konkursu: p. Jolanta Szyszka oraz p. Danuta Masłowska.

        • #SprzątamyDlaPolski!
          • #SprzątamyDlaPolski!

          • Nasza szkoła przyłączyła się 5. edycji akcji #SprzątamyDlaPolski!  Dbając o swoje najbliższe otocznie, dbamy o nasze środowisko. Zwracajmy uwagę, aby nasza okolica była dobrym miejscem do życia i wypoczynku, unikajmy zaśmiecania terenów zielonych. Uczniowie wraz z wychowawcami w ramach akcji posprzątali teren wokół szkół.