Klikając w poniższy link, będziecie mogli ściągnąć sobie materiały, które pomogą Wam w przygotowaniu do drugiego etapu konkursu "Szkolny Mistrz Ortografii 2014".
Materiały do konkursu "Szkolny Mistrz Ortografii 2014"
DEBATA „NIC O NAS BEZ NAS”, CZYLI MŁODZI AKTYWNI
Debata „Nic o nas bez nas” , czyli młodzi aktywni odbyła się 1.04.2014r. w sali multimedialnej. Jej organizatorami byli uczniowie klasy IIIa Jakub Traczyk i Szymon Żmijewski, którzy starają się o uzyskanie mandatu w tegorocznej XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Organizatorem XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Warunkiem udziału w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży jest uzyskanie punktów za podjęcie różnorodnych działań o charakterze społecznym. Jednym z takich działań jest przeprowadzenie debaty dotyczącej tematu projektu.
Najważniejszym zagadnieniem debaty w naszym gimnazjum było zwrócenie uwagi na konieczność kształtowania postawy obywatelskiej u młodych ludzi. Cel dyskusji to uświadomienie gimnazjalistom, że nie warto być biernym, o czym przekonywali goście - osoby zaangażowane w życie społeczne:
Pan Paweł Kołakowski -Wójt Gminy Krasne
Pani Elżbieta Tyc - Radna Rady Gminy
Pan Krzysztof Milewski - Radny Rady Gminy
Pani Małgorzata Balcerzak – dyrektor Gimnazjum Publicznego w Krasnem
Ksiądz Arkadiusz Czubakowski - prefekt parafii w Krasnem
Pani Elżbieta Załęska z Biblioteki Publicznej w Krasnem
Pani Renata Żmijewska - ekspert ds. pozyskiwania funduszy unijnych
Pani Maria Motacka – bibliotekarz szkolny
Pani Anna Gajek – nauczyciel, opiekun Samorządu Uczniowskiego
Pani Renata Podlaska – nauczyciel, opiekun Koła Przedsiębiorczości
Pan Ireneusz Gajek – nauczyciel języka polskiego
przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego
uczniowie działający w wolontariacie przy GOPS w Krasnem
przedstawiciele klas gimnazjalnych.
Moderatorzy debaty tak relacjonują przebieg spotkania:
Zastosowaliśmy zróżnicowane formy debatowania, dzięki czemu spotkanie było dynamiczne. Odbył się quiz dla przedstawicieli klas gimnazjum związany z omawianym zagadnieniem. Rywalizacja wywołała oczywiście wiele emocji. Spotkanie urozmaicały metody aktywizujące: „burza mózgów”, pozwalająca zebrać jak najwięcej ciekawych pomysłów wzbogacających naszą wizję kampanii wyborczej. Młodzież, która w nie tak dalekiej przyszłości będzie stanowiła elektorat wyborczy, szczerze i w sposób emocjonalny wypowiadała się na temat spraw lokalnych. O atrakcyjność spotkania zadbali nasi wspaniali goście: pani z biblioteki publicznej przedstawiła ciekawostki o polskim parlamencie i zaprosiła do wizyty w bibliotece, by zagrać w fascynującą grę komputerową o demokracji
Po powitaniu gości podaliśmy informacje na temat Sejmu Dzieci i Młodzieży oraz porządek debaty. Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną „Postawa obywatelska”, po czym odbył się quiz. Zapoznaliśmy gości z wynikami ankiety o udziale mieszkańców gminy w wyborach. Odbyła się debata ekspercka: przedstawiciele władz samorządowych wypowiadali się na temat działań podejmowanych na rzecz gminy; pani z biblioteki oraz ksiądz opowiadali o wartościowych inicjatywach, do których mogą przyłączyć się gimnazjaliści; pani zajmująca się opracowywaniem projektów z udziałem funduszy unijnych przedstawiła pomysły służące rozwojowi młodzieży; wypowiedź pani dyrektor dotyczyła udziału uczniów w życiu społeczności szkolnej. Uczniowie wypowiadali opinie w dyskusji plenarnej oraz debacie „za i przeciw”. Goście obejrzeli wystawkę plakatów zachęcających do udziału w głosowaniu oraz materiały edukacyjne dotyczące UE.
PRZYPOWIEŚĆ O SYNU MARNOTRAWNYM – INSCENIZACJA
29 stycznia 2014r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zaprezentować swoje umiejętności aktorskie, przygotowując inscenizację na podstawie „Przypowieści o synu marnotrawnym” według Ęwangelii św. Łukasza. Spektakl był zwieńczeniem działań podejmowanych w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Ileż treści w przypowieści”, którego opiekunkami były panie: Barbara Wielechowska i Anna Gajek. Przedstawienie mieli możliwość obejrzeć rodzice, którzy, mimo niezmiernie trudnych warunków zimowych, przybyli na spotkanie podsumowujące I semestr. W główne role wcielili się: Mateusz Grzybowski (Chrystus), Jakub Traczyk (ojciec), Damian Szlaski (syn marnotrawny), Adam Grochowski (młodszy syn). Szczególny klimat inscenizacji zapewniła bogata scenografia (zadbały o nią uczestniczki projektu: Kinga Borkowska i Martyna Brzuzy) oraz muzyka ilustrująca najważniejsze momenty historii nawróconego grzesznika.
Więcej fotografii TU
GIMNAZJALNA STACHURIADA
5 lutego 2014r. odbył się finał projektu „Gimnazjalna Stachuriada”, w ramach której uczniowie realizowali różnorodne działania związane z twórczością Edwarda Stachury. Uczennica klasy Ia Aleksandra Cieślak przygotowała prezentację multimedialną o życiu i twórczości poety. Odbyła się projekcja filmu na podstawie utworu „Siekierezada”. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs recytatorski pięknej poezji zatytułowany „Ja, cóż -Włóczęga, niespokojny duch”. Występy gimnazjalistów oceniało jury w składzie: pani dyrektor Małgorzata Balcerzak, pani Elżbieta Załęska z Biblioteki Publicznej w Krasnem, pani Maria Motacka z biblioteki szkolnej oraz poloniści: pani Anna Gajek i pan Ireneusz Gajek. Na szczególne uznanie publiczności zasłużył koncert gitarowy utworów Stachury przygotowany przez uczniów klasy IIIa – Krzysztofa Zawieskę i Szymona Żmijewskiego.
Wyniki konkursu recytatorskiego:
I miejsce – Sara Kostrzewska, Bartosz Michnowski
II miejsce – Piotr Nowicki, Szymon Żmijewski
III miejsce – Aleksandra Cieślak
Wyróżnienia – Adam Walędziak, Klaudia Żórawska, Jakub Traczyk
Więcej fotografii TU
Na własne konto
7 lutego 2014 roku w Gimnazjum Publicznym w Krasnem rozpoczęła się realizacja projektu pn. „Na własne konto”
Jest to program edukacji ekonomicznej, skierowany do uczniów gimnazjów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, którego pomysłodawcą i głównym wykonawcą jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.W ramach Programu uczniowie uczestniczą w dodatkowych zajęciach z przedsiębiorczości i ekonomii. W trakcie jednego tygodnia ferii zimowych, poprzez zabawę i gry edukacyjne uczestnicy programu poznają podstawowe pojęcia i narzędzia ekonomiczne, które w założeniu umożliwią im lepszy start w dorosłe życie.
Podczas II semestru uczniowie wykorzystują zdobytą wiedzę w praktyce przygotowując pracę konkursową.
Celem programu "Na Własne Konto" jest:- poszerzanie wiedzy ekonomicznej uczniów,
- kształtowanie podstaw przedsiębiorczości,
- przekazanie umiejętności świadomego planowania własnej ścieżki zawodowej,
- zmniejszenie dysproporcji w znajomości narzędzi finansowych pomiędzy młodzieżą miejską, a młodzieżą pochodzącą z terenów wiejskich.
Program "Na Własne Konto" jest realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej i Fundacją na Rzecz Rozwoju Wsi "Polska Wieś 2000" im. M. Rataja.
Zdjęcia TU
Projekt "Nasza przyszłość - nasza sprawa".
W ramach projektu w Szkołach Podstawowych w Krasnem i w Zielonej oraz w Gimnazjum w Krasnem zrealizowane są następujące bezpłatne zajęcia pozalekcyjne :
- zajęcia z języka angielskiego zakończone egzaminem TELC,
- zajęcia z technik komputerowych zakończone egzaminem ECDL,
- zajęcia rozwijające,
- zajęcia wyrównujące,
- zajęcia warsztatowe wsparcia psychologicznego,
- indywidualne doradztwo zawodowe.Okres realizacji zajęć: wrzesień 2013 r. - czerwiec 2015 r.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Dni wolne w roku szkolnym 2013/2014
Dni ustawowo wolne od pracy:
· Wszystkich Świętych – 1 listopada 2013 r.,
· Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada 2013 r.,
· Boże Narodzenie – 25–26 grudnia 2013 r.,
· Nowy Rok – 1 stycznia 2014 r.,
· Trzech Króli – 6 stycznia 2014 r.,
· Poniedziałek Wielkanocny – 21 kwietnia 2014 r.,
· Święto Pracy – 1 maja 2014 r.,
· Święto Konstytucji Trzeciego Maja – 3 maja 2014 r.,
· Boże Ciało – 19 czerwca 2014 r.
DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH :
· Egzaminy gimnazjalne 23-25 kwietnia 2014 r.
· Rekolekcje wielkopostne - 2 dni :24 - 25 marca 2014 r.
· 20 czerwca 2014 r.
· 2 maja 2014 r.
Link do przyszłości - Młodzi, Internet, Kariera
9 listopada 2013 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krasnem odbyło się spotkanie z młodym profesjonalistą w ramach projektu „Link do przyszłości”
Projekt realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie. Celem projektu jest wspieranie młodych osób z terenów wiejskich w planowaniu przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy.
W spotkaniu wzięło udział 28 uczniów klas III Gimnazjum Publicznego w Krasnem, którzy mogli porozmawiać z młodą, inspirującą profesjonalistką – Małgorzatą Jastrzębską, która jest koordynatorem na Polskę międzynarodowego programu kreatywności, a także trenerem w Centrum Szkoleniowymi A-Z w Warszawie. Związana z edukacją dorosłych i dzieci. Pani Małgorzata opowiedziała o swojej edukacji, karierze zawodowej, dniu pracy oraz o roli nowych technologii. Mówiła co jest ważne by osiągnąć sukces, że warto być odważnym, elastycznym i spełniać swoje marzenia.
Gimnazjaliści podczas spotkania zdobyli wiedzę o aktualnych trendach na rynku pracy między innymi poprzez rywalizację w quizie na ten temat. Zwycięska drużyna otrzymała od biblioteki upominki.
Podsumowaniem wydarzenia była ankieta oceniająca spotkanie i tematy na nim podejmowane. Młodzież oceniła spotkanie bardzo dobrze i w większości zadeklarowała, że zdobytą na nim wiedzę wykorzysta w planowaniu swojej przyszłości.
Archiwum Aktualności