• Najmłodsi świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF !!!
          • Najmłodsi świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF !!!

          • Ważnym elementem wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, a także uczenie poszanowania praw innych. 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

            21 listopada nasze przedszkolaki i uczniowie klas I-III także przyłączyli się do obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. We wszystkich grupach wiekowych zostały podjęte różnorodne działania. Przedszkolaki tego dnia ubrani byli na niebiesko – w kolorze UNICEF. Dzieci w swoich grupach miały okazję obejrzeć prezentację dotyczącą praw i obowiązków, animację o prawach dziecka „Wszyscy mamy prawa” oraz porozmawiać na temat praw dziecka. Poprzez wyżej wspomniane działania uczniowie poznali przysługujące im prawa, a także obowiązki.

        • Świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF !!! Nasze prawa – ważna sprawa!!!
          • Świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF !!! Nasze prawa – ważna sprawa!!!

          • Nazwa szkoła wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

            Przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.  W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, czy poglądów.

            W ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka 21 listopada zorganizowaliśmy DEBATĘ UCZNIOWSKĄ dla klas IV-VIII z udziałem zaproszonych gości:

            - komisarz do spraw nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu  - pan Paweł Rykowski

            - dzielnicowy Gminy Krasne - pan Łukasz Heliński

            - sekretarz Gminy Krasne - pan Grzegorz Małkowski

            W gronie ekspertów zasiedli także:

            - dyrektor szkoły – pan Wojciech Gołębiewski

            - wice dyrektor – pani Małgorzata Chojnacka.

            Głównym celem debaty było upowszechnienie wśród uczniów wiedzy na temat przysługujących im praw i obowiązków oraz dokumentów o nich stanowiących i obowiązujących w Polsce, a także rozwijanie umiejętności wypowiadania się publicznie w sposób kulturalny i rzeczowy. W pierwszej części debaty przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego omawiali przysługujące im prawa, wyjaśniali, w jaki sposób dzieci mogą  z nich korzystać. W drugiej części debaty rozgorzała dyskusja na temat praw i obowiązków uczniów. Uczniowie wykazali się świetną znajomością tematu i chętnie uczestniczyli w dyskusji. Eksperci w sposób rzeczowy dokonali podsumowania debaty i z profesjonalizmem odpowiadali na pytania naszych uczniów.  

            Nasi eksperci przypomnieli uczniom słowa Alexis de Tocqueville - "Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka". Jeszcze raz dziękujemy naszym ekspertom za wsparcie podczas debaty i wiele ważnych słów skierowanych do naszych uczniów.

            Pedagodzy

        • Pasowania na Przedszkolaka
          • Pasowania na Przedszkolaka

          • Dnia 18 listopada odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”. Bohaterami były dzieci z oddziału 3-4 Latków. W uroczystości wzięli udział zaproszeni rodzice, dyrektor, wicedyrektor, przewodnicząca Rady Rodziców oraz pozostałe grupy przedszkolne. Maluchy zaprezentowały program artystyczny, który wzbudził zachwyt gości. Występując przed tak wielką publicznością dzieci wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą. Przedszkolaki pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki. Punktem kulminacyjnym było pasowanie, poprzez symboliczne położenie ołówka przez Pana dyrektora na ramieniu każdego dziecka. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały dyplomy, medale oraz upominki. Po zakończeniu części oficjalnej dzieci pozowały do pamiątkowego zdjęcia. W klasie czekał na nie słodki poczęstunek.

            Wychowawca Anna Kucharczyk-Tolsdorf 

        • AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
          • AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          • 11 listopada 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach, Polska odzyskała niepodległość. Jest to ważna data dla każdego Polaka. Corocznie celebrujemy to wielkie wydarzenie, aby uczcić pamięć tych, którzy walczyli o naszą wolność. Uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisało się w kalendarz uroczystości szkolnych. W tym roku dla uczczenia 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klasy IV i V, chór szkolny oraz seniorzy z Zespołu Ludowego „Krasne” przygotowali Międzypokoleniowy Koncert Patriotyczny upamiętniający te wydarzenia.

            Ten piękny dzień obchodzony co roku w listopadzie pozwala nam przypomnieć sobie, jak ważna jest w naszym życiu Ojczyzna. Ojczyzna wolna i niepodległa. Czym dla nas jest Polska przypominaliśmy sobie recytując wiersze, śpiewając wspólnie pieśni patriotyczne i snując refleksje nad losami naszej Ojczyzny.

            Koncert przygotowany został przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem pod kierunkiem Pani Małgorzaty Balcerzak i Pani Katarzyny Magnuszewskiej, we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną i Zespołem Ludowym „Krasne”.

            O symbolicznej godzinie 11.11 cała społeczność szkolna i zaproszeni goście wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” włączając się w ten sposób do akcji „Szkoła do hymnu”

        • Święto Komisji Edukacji Narodowej
          • Święto Komisji Edukacji Narodowej

          • 13 października tego roku, uczniowie klas VIII pod kierunkiem wychowawców przygotowali uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dzieci postanowiły uhonorować nauczycieli i pracowników szkoły Oskarami. Tego dnia w Szkole Podstawowej w Krasnem odbyła się Nauczycielska Gala Oskarowa. Były błyski flesza oraz oklaski dla nominowanych. Najważniejszego Oskara, „Za całokształt”, przyznano Panu Dyrektorowi Wojciechowi Gołębiewskiemu, który dopiero rozpoczyna swoją menadżerską karierę.

            Na zakończenie uczniowie odśpiewali wszystkim zebranym nauczycielom oraz pracownikom szkoły  „Sto lat” i złożyli serdeczne życzenia.

        • Wycieczka do Warszawy
          • Wycieczka do Warszawy

          • Każda szkolna wycieczka wiąże się z niespodziankami. Co wydarzy się podczas podróży? Gdzie pojedziemy? Co zobaczymy? Jakie wspomnienia zostaną w pamięci? 12 października uczniowie z Krasnego w ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Najpierw na jej uczestników czekała wizyta w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Młodsi uczestnicy wzięli udział w lekcji „To tu, to tam”, na którą składały się interaktywne wykłady dotyczące wielu państw na świecie – ich codzienności, tradycji, zwyczajów, czy też geografii i przyrody. Starsi zaś uczestniczyli w zajęciach „Etnobotanika. O ludziach i roślinach”, na których prowadząca przybliżała dawne sposoby wykorzystania roślin oraz to, jak przez lata kształtowała się relacja człowieka z naturą.

            Po zajęciach uczniowie udali się do Otrębus na występ zespołu Mazowsze. W formie przedstawienia teatralnego młodsi i starsi zapoznać się mogli nie tylko ze skomplikowaną historią Polski, ale także z najważniejszymi tańcami narodowymi. Efektowne występy oraz muzyka grana na żywo spodobały się nawet tym, którzy za folklorem oraz sztuką ludową nie przepadali.

        • MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA – KONKURS
          • MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA – KONKURS

          • W czwartek, 20 października w naszej szkole odbył się konkurs, zorganizowany przez Gminna Bibliotekę Publiczną w Krasnem, w którym uczestnicy głośno czytali, wybrane przez siebie, najpiękniejsze utwory literatury dziecięcej. Były wśród nich treści pouczające, zabawne, ale i wzruszające.

            Wysłuchaliśmy między innymi opowieści o supermocach owoców i warzyw, o zebrze, która chciała być w kwiatki, wybrzmiały zdecydowane słowa, mówiące o tym, że… grunt to dobre wychowanie.

            Wzruszyliśmy się, słuchając historii smutnej miłości królowej morza – Juraty do rybaka. Zasłuchaliśmy się… Książki dają nam wszystko, co chcemy. A czasem nawet jeszcze coś ponadto. Trudno nie pokusić się o refleksję.

            Przedstawiamy laureatów konkursu:

            Klasa I

            Balcerzak Dominika – mistrz

            Krzyżewska Zuzanna – wicemistrz

            Klasa II

            Brudnicka Julia – mistrz

            Klasa IIIa

            Lelewska Lena – mistrz

            Kałędek Gabriela – wicemistrz

            Cieślak Julia – wicemistrz

            Klasa IIIb

            Kopczyńska Maja – mistrz

            Asztemborska Alicja – wicemistrz

            Gołota Zuzanna – wicemistrz

            Bardzo dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej za to piękne wydarzenie i za współpracę, która jest i miła, i owocna.

        • Udział szkoły w Programie ,,Kulturalna szkoła na Mazowszu”
          • Udział szkoły w Programie ,,Kulturalna szkoła na Mazowszu”

          • W środę, 26 października uczniowie klasy I, II, III a i III b naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Płocka.

            Główny punkt programu wycieczki stanowił spektakl w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego - „Pan Tom buduje dom” według tekstu Stefana Themersona. Była to bajkowa opowieść o budowaniu domu, o wynalazkach, o przyjaźni i o poszukiwaniu szczęścia.

            Przedstawienie, które mieliśmy przyjemność obejrzeć, otrzymało wyróżnienie w XX Edycji Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku”.

            Minimalistyczna scenografia - dwie drabiny, skrzynia, deska – pozostawiała nieograniczone pole działania wyobraźni widza.

            Trójka przyjaciół i magiczna moc księgi, sprawiająca, że wcielają się oni w bohaterów sztuki – to czarowny wątek, który zawładnął uwagą wszystkich.

            Muzyka, śpiew, humor, ekspresja, emocjonująca zabawa… i… doświadczenie wspaniałej uczty kulturalnej.

            Dziś nasze emocje są już wyciszone, ale miłe wspomnienia pozostaną na długo, ponieważ teatr jest miejscem magicznym.

             

             

        • Mistrzostwa Polski w podnoszeniu ciężarów do lat 15
          • Mistrzostwa Polski w podnoszeniu ciężarów do lat 15

          • W dniu 21-24 października w Sokołowie Podlaskim odbyły się Mistrzostwa Polski w podnoszeniu ciężarów do lat 15.

            Podczas mistrzostw nasi uczniowie i absolwenci spisali się na medal:

            III m. Patrycja Mossakowska   

            III m. Zuzanna Stursiak

            IX m. Marta Gregorczyk 

            XIV m. Amelia Miętkiewicz

            XIII m. Bartosz Żbikowski 

            Warto dodać, że nasi uczniowie reprezentują klub Mazovii Ciechanów, który w kategorii kobiet zajął pierwsze miejsce!

        • WIELOBOJE I KIEŁBASKI W PARKU KRASIŃSKICH
          • WIELOBOJE I KIEŁBASKI W PARKU KRASIŃSKICH

          • W dniu 15 października w Szkole Podstawowej w Krasnem, odbył się klubowy wielobój atletyczny dla zawodników klubu CLKS Mazovia Ciechanów. Uczestniczyło 44 młode osoby. Wśród nich przyszli uczestnicy mistrzostw Polski do lat 15. Podnoszenie ciężarów plus natura lasów państwowych – to z pewnością nowa forma promocji ekologicznej. Bo obok sportu promowaliśmy ekologię i piękne mazowieckie lasy. Turniej zorganizowano w tamach zadania „Sportowa Natura” na świeżym powietrzu w przepięknym parku Krasińskich. A już po zawodach, przy ognisku zajadano się pieczonymi kiełbaskami. Apetyty dopisywały! Kierujemy serdeczne słowa podziękowania dla Dyrektora Szkoły Podstawowej w Krasnem, pana Wojciecha Gołębiewskiego, dla pani Agnieszki Trzcińskiej - głównego sędziego zawodów, dla pani Joanny Słowikowskiej i pana Sławomira Słowikowskiego za przygotowanie ogniska. Zawodniczkom i zawodnikom klubu dziękujemy za pomoc w przygotowaniu zawodów, sędziom za profesjonalizm, trenerom - Patrykowi Słowikowskiemu i Ireneuszowi Pepłowskiemu - za zaangażowanie i sprawne przeprowadzenie zawodów. Wszystkim – za wspaniałą atmosferę. Zawody odwiedziło „Radio Rekord”.

        • Występ cyrkowy
          • Występ cyrkowy

          • Dnia 19 października mieliśmy okazję gościć w naszej szkole artystów z cyrku „Szok”. Na sali zapanowała magiczna aura i można było obejrzeć ciekawe sztuczki i triki cyrkowe. Były pokazy węża i piesków. Wystąpili także: wesoły Spiderman, i „biały miś. Uczniowie naszej szkoły mogli spróbować swych talentów cyrkowych włączając się czynnie do zabawy, co wzbudzało radość wszystkich uczestników. Występ cyrkowy dostarczył wszystkim zebranym mnóstwo miłych wrażeń i przeżyć.

        • ŚLUBOWANIE KLASY I ORAZ PASOWANIE NA UCZNIA
          • ŚLUBOWANIE KLASY I ORAZ PASOWANIE NA UCZNIA

          • „Naukę czas zacząć…

            Szkoła cichutko drzwi uchyliła,

            dzieci do siebie zaprosiła.”

            W dniu 12 października 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania na uczniów. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród przyszłych uczniów, jak i rodziców.

            Na ceremonię przybyli zaproszeni goście: dyrektor naszej szkoły pan Wojciech Gołębiewski, nauczyciele, pracownicy administracji, uczniowie klasy II, IIIA i IIIB, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, rodzice oraz bohaterowie wydarzenia – pierwszoklasiści. Uroczystość została uświetniona występem, na którym uczniowie klasy I zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.

            Najważniejszym momentem było złożenie przez dzieci ślubowania na sztandar szkoły i pasowanie ich przez p. dyrektora na uczniów. Na koniec pierwszoklasiści otrzymali dyplomy upamiętniające to wydarzenie.

            Doniosłym momentem było przemówienie p. dyrektora, który złożył uczniom klasy I gratulacje i życzył sukcesów w przygodzie, jaką jest nauka.

            Uroczystość zakończyła się pysznym poczęstunkiem, który przygotowali rodzice uczniów klasy I.

            Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i wiele radości ze zdobywania wiedzy!

        • Drukowanie w 3D
          • Drukowanie w 3D

          • Sprzęt zakupiony w ramach programu „Laboratoria przyszłości” fascynuje uczniów zarówno ze starszych klas jak i tych młodszych. Czwartoklasistów szczególnie zafascynowała drukarka 3D, czyli powstawanie pewnej figury z kawałka plastiku. Podczas zajęć z jednej ze stron poświęconych drukom 3D uczniowie wybrali projekt, zapoznali się z jego specyfikacją dzięki programowi FlashPrint po czy połączyli drukarkę z laptopem i wydrukowali królika – podstawę pod telefon. Czwartoklasiści nauczyli się również tego, czym jest adres IP, dzięki któremu można śledzić proces wydruku na odległość. Drukarka bowiem ma zamontowaną w sobie kamerę.

            Drukowanie w 3D – zabawa i nauka, czyli najlepsza forma edukacji.  

            #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci

            @Laboratoria Przyszłości       

        • Pomoc dla misji
          • Pomoc dla misji

          • Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w akcji charytatywnej wspierającej prace polskich misjonarzy. Tym razem wzięliśmy udział w akcji „KUP PAN SZCZOTKĘ”. Zbieraliśmy szczoteczki, pastę do zębów i mydło.

            Udało nam się zebrać:

            46 past

            87 szczoteczek

            42 kostki mydła

            Wymienione artykuły przesłaliśmy do Redemptoris Missio Fundacji Pomocy Humanitarnej w Poznaniu, a stamtąd zostały wysłane do Kamerunu.

            Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję.

            Koordynator:

            Bożena Kołodziejska

        • #Sprzątamy Dla Polski
          • #Sprzątamy Dla Polski

          • We wtorek 4 października 2022 roku wzięliśmy udział w  4. edycji akcji #SprzątamyDlaPolski! Nasi najmłodsi uczniowie zadbali o czystość wokół budynków szkoły, natomiast starsi uczniowie podjęli wyzwanie sprzątania parku krajobrazowego. Mieliśmy ręce pełne pracy. Nasi uczniowie pełni motywacji próbowali oczyścić teren parku, szczególnie okolice ruin i polany. Ilość worków pełnych śmieci wszystkich zaskoczyła… Poprzez takie działania chcemy zwrócić uwagę całego społeczeństwa na ważne tematy, m. in. ochronę klimatu, a także poczucie odpowiedzialności i dbałość o środowisko. Jesteśmy przekonani, że nasi uczniowie będą wyrzucali odpady tam, gdzie powinni!!!

        • Lekcja patriotyzmu w 3D
          • Lekcja patriotyzmu w 3D

          • Jak uatrakcyjnić lekcje języka polskiego, na których omawiana jest lektura? „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego sama w sobie jest literaturą fascynującą, ale jeśli do tego dodamy „zabawę” drukarką 3D, lekcje będą jeszcze ciekawsze. Uczniowie klasy ósmej najpierw znaleźli w internecie znany model symbolu Polski Walczącej, po czym zapoznali się z charakterystyką plików .slt. Program FlashPrint pozwolił zwizualizować projekt i przesłać do pamięci drukarki 3D. Kiedy sprzęt drukował model, ósmoklasiści zapoznali się z działaniem drukarki.

            #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci

            @Laboratoria Przyszłości

        • Niekoniecznie syzyfowa praca
          • Niekoniecznie syzyfowa praca

          • Postać Syzyfa i związana z nim historia inspiruje od tysięcy lat. Uczniowie klasy piątej postanowili mit o nim wykorzystać do pracy na drukarce 3D. Znaleźli w internecie projekt rzeźby Syzyfa wtaczającego kamień na górę, skonfigurowali drukarkę 3D i zaczęli drukować projekt. W trakcie drukowania powtórzyli sobie mit o Syzyfie oraz przypomnieli, czym są związki frazeologiczne na podstawie słynnego powiedzenia „syzyfowa praca”. Okazuje się, że lekcje języka polskiego mogą być nie tylko ciekawe, ale też inspirujące i zachęcające do informatycznych poszukiwań.

            #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci

            @Laboratoria Przyszłości

        • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, którego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy: rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, kształtują osobowość. Głośne czytanie jest wspaniałą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu. Z okazji tego wyjątkowego dnia w naszej szkole gościliśmy pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasnem. Panie przeczytały dzieciom interesujące utwory oraz zachęcały do korzystania z księgozbioru biblioteki. Dziękujemy serdecznie za miło spędzony czas.