• Konkurs recytatorski poświęcony twórczości Marii Konopnickiej
          • Konkurs recytatorski poświęcony twórczości Marii Konopnickiej

          • 23 maja 2022 roku przypadła 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji polska pisarka, poetka, tłumaczka i publicystka za osiągnięcia literackie oraz jej działalność patriotyczną, została uznana przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej za Patronkę roku 2022.

            21 i 22 listopada 2022 roku z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasnem odbył się konkurs recytatorski poświęcony twórczości Marii Konopnickiej. Sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej w Krasnem wypełniła się recytatorami z Krasnego oraz z Zielonej. Celami konkursu były: popularyzacja twórczości poetyckiej Marii Konopnickiej; rozwijanie i pielęgnowanie postaw patriotycznych oraz obywatelskich; popularyzowanie piękna i wartości narodowej kultury; upowszechnianie kultury języka wśród dzieci i młodzieży; zachęcanie uczniów do występów przed publicznością; rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień młodych ludzi oraz nauka rywalizacji w przyjemnej atmosferze.

            Jury oceniało: pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację wiersza (tempo, intonacja, dykcja) oraz ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest i ruch sceniczny, strój, rekwizyt). Konkurs odbywał się w dwóch grupach wiekowych: klasy 1-4 i klasy 5-8.

            Uczniowie reprezentowali bardzo wysoki poziom i wyłonienie zwycięzców było dość trudne. Po dokonaniu wnikliwej oceny ustalono laureatów i ogłoszono wyniki. Oto lista laureatów ze Szkoły Podstawowej w Krasnem:

            W grupie wiekowej kl. 1-4 nagrody zdobyli

            Klasa I

            1. miejsce: Dominika Balcerzak
            2. miejsce: Wiktora Tolsdorf
            3. miejsce: Faustyna Przyłęcka

             

            Wyróżnienie: Zuzanna Krzyżewska, Kornelia Dobrosielska  

            Klasa II

            1. miejsce: Julia Brudnicka
            2. miejsce: Liliana Prekiel
            3. miejsce: Anna Zawieska

             

            Wyróżnienie: Alan Szwejkowski, Cezary Dąbrowski

            Klasa III

            1. miejsce: Lena Lelewska, Alicja Asztemborska
            2. miejsce: Amelia Łoś, Julia Długołęcka
            3. miejsce: Emilia Czyżewska, Gabriela Kałędek

             

            Wyróżnienie: Julia Cieślak, Lena Żak, Amelia Lewicka

            Klasa IV

            1. miejsce: Michał Falkowski
            2. miejsce: Gabriela Ruszczyńska
            3. miejsce: Maja Lubicz-Krośnicka

             

            Wyróżnienie: Maria Kurzyńska, Szymon Mierzejewski

             

            Wśród starszych uczniów uznanie jury zyskali

            1. miejsce: Natalia Balcerzak
            2. miejsce: Ewelina Balcerzak, Magdalena Bandura, Martyna Czajkowska
            3. miejsce: Zuzanna Nowotka, Oskar Woźnicki

            wyróżnienie: Krystian Prekiel

            Niezmiernie miło nam było gościć na konkursie… samą Marię Konopnicką, która opowiadała o swoim życiu i poezji. To, oczywiście, żart – w rolę Poetki w niezwykle uroczy sposób wcieliła się pani Halina Sowa, za co bardzo dziękujemy i jeszcze raz nagradzamy wirtualnymi brawami.

            Dzięki niezwykłym, niekiedy przejmującym recytacjom, obecni na konkursie przekonali się o tym, że poezja Maria Konopnickiej jest ciągle żywa, a przesłanie zawarte w jej utworach ciągle uczy i bawi.  

        • Spotkanie z pisarką, Ewą Sobieniewską
          • Spotkanie z pisarką, Ewą Sobieniewską

          • Dzisiejsze przedpołudnie dla uczniów klas VII-VIII naszej szkoły było niezwykłe, ponieważ mieli możliwość spotkania z wyjątkową osobą, panią Ewą Sobieniewską – polonistką i pisarką, która zadebiutowała powieścią „Srebrne wrzeciono”.

            Autorka podzieliła się z młodzieżą swoim optymizmem, radością pisania i pomysłem na życie. Opowiedziała o swojej twórczości, miłości do niewielkiej wsi w świętokrzyskim oraz tym, jak powstawała jej pierwsza powieść i skąd czerpała pomysły.

            Spotkanie z pisarką sprzyjało zadawaniu pytań i wymianie myśli. Pani Ewa chętnie i wyczerpująco odpowiedziała na wszystkie pytania zadawane przez uczniów.

            Znakomita lekcja historii i literatury w czasach, które czytelnictwo odsunęły na boczny tor. Uczniowie usłyszeli od naszego gościa, że warto czytać, ponieważ lektura jest arcyciekawą podróżą poprzez świat.

            Serdecznie dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej w Krasnem za umożliwienie spotkania z tak interesującą osobą.

        • Dzień Życzliwości i Pozdrowień
          • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • 22 listopada wspólnie celebrowaliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

            To święto ma służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie innym przyjemnych, pozytywnych emocji. Szczególnie w dzisiejszych, trudnych czasach okazywanie życzliwości jest bardzo ważne. Pan dyrektor podczas porannego apelu zwrócił szczególną uwagę, aby odnosić się do siebie z życzliwością i starać się rozwiązywać problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy.

            Tego dnia, w symboliczny sposób uczciliśmy też pojawienie się nowej tablicy kredowej, którą nazwano „Gadającą ścianą”. Pan dyrektor wraz z Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego wspólnie przecięli wstęgę! Tablica do południa była już zapełniona miłymi pozdrowieniami, rysunkami wykonanymi przez uczniów. Mogliśmy też pisać pozdrowienia na małych karteczkach, aby sprawić uśmiech na twarzy miłej nam osobie! W klasach I-III, uczniowie wypełniając pozdrowieniami i miłymi słowami piórka, utworzyli piękne skrzydła, z którymi mogli zrobić sobie zdjęcia.

            W tym dniu, także z inicjatywy uczniów, obowiązywała zasada – kto przebrany – niepytany!!! Ubiór, miał pokazać zainteresowania uczniów.  Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i za to im bardzo dziękujemy! 

            Uśmiechajmy się do siebie, pomagajmy sobie, bądźmy empatyczni i tolerancyjni wobec innych, nikogo nie dyskryminujmy, szanujmy się nawzajem!!!

            Opiekunowie SU

        • Najmłodsi świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF !!!
          • Najmłodsi świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF !!!

          • Ważnym elementem wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, a także uczenie poszanowania praw innych. 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

            21 listopada nasze przedszkolaki i uczniowie klas I-III także przyłączyli się do obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. We wszystkich grupach wiekowych zostały podjęte różnorodne działania. Przedszkolaki tego dnia ubrani byli na niebiesko – w kolorze UNICEF. Dzieci w swoich grupach miały okazję obejrzeć prezentację dotyczącą praw i obowiązków, animację o prawach dziecka „Wszyscy mamy prawa” oraz porozmawiać na temat praw dziecka. Poprzez wyżej wspomniane działania uczniowie poznali przysługujące im prawa, a także obowiązki.

        • Świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF !!! Nasze prawa – ważna sprawa!!!
          • Świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF !!! Nasze prawa – ważna sprawa!!!

          • Nazwa szkoła wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

            Przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.  W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, czy poglądów.

            W ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka 21 listopada zorganizowaliśmy DEBATĘ UCZNIOWSKĄ dla klas IV-VIII z udziałem zaproszonych gości:

            - komisarz do spraw nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu  - pan Paweł Rykowski

            - dzielnicowy Gminy Krasne - pan Łukasz Heliński

            - sekretarz Gminy Krasne - pan Grzegorz Małkowski

            W gronie ekspertów zasiedli także:

            - dyrektor szkoły – pan Wojciech Gołębiewski

            - wice dyrektor – pani Małgorzata Chojnacka.

            Głównym celem debaty było upowszechnienie wśród uczniów wiedzy na temat przysługujących im praw i obowiązków oraz dokumentów o nich stanowiących i obowiązujących w Polsce, a także rozwijanie umiejętności wypowiadania się publicznie w sposób kulturalny i rzeczowy. W pierwszej części debaty przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego omawiali przysługujące im prawa, wyjaśniali, w jaki sposób dzieci mogą  z nich korzystać. W drugiej części debaty rozgorzała dyskusja na temat praw i obowiązków uczniów. Uczniowie wykazali się świetną znajomością tematu i chętnie uczestniczyli w dyskusji. Eksperci w sposób rzeczowy dokonali podsumowania debaty i z profesjonalizmem odpowiadali na pytania naszych uczniów.  

            Nasi eksperci przypomnieli uczniom słowa Alexis de Tocqueville - "Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka". Jeszcze raz dziękujemy naszym ekspertom za wsparcie podczas debaty i wiele ważnych słów skierowanych do naszych uczniów.

            Pedagodzy

        • Pasowania na Przedszkolaka
          • Pasowania na Przedszkolaka

          • Dnia 18 listopada odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”. Bohaterami były dzieci z oddziału 3-4 Latków. W uroczystości wzięli udział zaproszeni rodzice, dyrektor, wicedyrektor, przewodnicząca Rady Rodziców oraz pozostałe grupy przedszkolne. Maluchy zaprezentowały program artystyczny, który wzbudził zachwyt gości. Występując przed tak wielką publicznością dzieci wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą. Przedszkolaki pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki. Punktem kulminacyjnym było pasowanie, poprzez symboliczne położenie ołówka przez Pana dyrektora na ramieniu każdego dziecka. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały dyplomy, medale oraz upominki. Po zakończeniu części oficjalnej dzieci pozowały do pamiątkowego zdjęcia. W klasie czekał na nie słodki poczęstunek.

            Wychowawca Anna Kucharczyk-Tolsdorf 

        • AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
          • AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          • 11 listopada 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach, Polska odzyskała niepodległość. Jest to ważna data dla każdego Polaka. Corocznie celebrujemy to wielkie wydarzenie, aby uczcić pamięć tych, którzy walczyli o naszą wolność. Uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisało się w kalendarz uroczystości szkolnych. W tym roku dla uczczenia 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klasy IV i V, chór szkolny oraz seniorzy z Zespołu Ludowego „Krasne” przygotowali Międzypokoleniowy Koncert Patriotyczny upamiętniający te wydarzenia.

            Ten piękny dzień obchodzony co roku w listopadzie pozwala nam przypomnieć sobie, jak ważna jest w naszym życiu Ojczyzna. Ojczyzna wolna i niepodległa. Czym dla nas jest Polska przypominaliśmy sobie recytując wiersze, śpiewając wspólnie pieśni patriotyczne i snując refleksje nad losami naszej Ojczyzny.

            Koncert przygotowany został przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem pod kierunkiem Pani Małgorzaty Balcerzak i Pani Katarzyny Magnuszewskiej, we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną i Zespołem Ludowym „Krasne”.

            O symbolicznej godzinie 11.11 cała społeczność szkolna i zaproszeni goście wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” włączając się w ten sposób do akcji „Szkoła do hymnu”

        • Święto Komisji Edukacji Narodowej
          • Święto Komisji Edukacji Narodowej

          • 13 października tego roku, uczniowie klas VIII pod kierunkiem wychowawców przygotowali uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dzieci postanowiły uhonorować nauczycieli i pracowników szkoły Oskarami. Tego dnia w Szkole Podstawowej w Krasnem odbyła się Nauczycielska Gala Oskarowa. Były błyski flesza oraz oklaski dla nominowanych. Najważniejszego Oskara, „Za całokształt”, przyznano Panu Dyrektorowi Wojciechowi Gołębiewskiemu, który dopiero rozpoczyna swoją menadżerską karierę.

            Na zakończenie uczniowie odśpiewali wszystkim zebranym nauczycielom oraz pracownikom szkoły  „Sto lat” i złożyli serdeczne życzenia.

        • Wycieczka do Warszawy
          • Wycieczka do Warszawy

          • Każda szkolna wycieczka wiąże się z niespodziankami. Co wydarzy się podczas podróży? Gdzie pojedziemy? Co zobaczymy? Jakie wspomnienia zostaną w pamięci? 12 października uczniowie z Krasnego w ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Najpierw na jej uczestników czekała wizyta w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Młodsi uczestnicy wzięli udział w lekcji „To tu, to tam”, na którą składały się interaktywne wykłady dotyczące wielu państw na świecie – ich codzienności, tradycji, zwyczajów, czy też geografii i przyrody. Starsi zaś uczestniczyli w zajęciach „Etnobotanika. O ludziach i roślinach”, na których prowadząca przybliżała dawne sposoby wykorzystania roślin oraz to, jak przez lata kształtowała się relacja człowieka z naturą.

            Po zajęciach uczniowie udali się do Otrębus na występ zespołu Mazowsze. W formie przedstawienia teatralnego młodsi i starsi zapoznać się mogli nie tylko ze skomplikowaną historią Polski, ale także z najważniejszymi tańcami narodowymi. Efektowne występy oraz muzyka grana na żywo spodobały się nawet tym, którzy za folklorem oraz sztuką ludową nie przepadali.

        • MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA – KONKURS
          • MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA – KONKURS

          • W czwartek, 20 października w naszej szkole odbył się konkurs, zorganizowany przez Gminna Bibliotekę Publiczną w Krasnem, w którym uczestnicy głośno czytali, wybrane przez siebie, najpiękniejsze utwory literatury dziecięcej. Były wśród nich treści pouczające, zabawne, ale i wzruszające.

            Wysłuchaliśmy między innymi opowieści o supermocach owoców i warzyw, o zebrze, która chciała być w kwiatki, wybrzmiały zdecydowane słowa, mówiące o tym, że… grunt to dobre wychowanie.

            Wzruszyliśmy się, słuchając historii smutnej miłości królowej morza – Juraty do rybaka. Zasłuchaliśmy się… Książki dają nam wszystko, co chcemy. A czasem nawet jeszcze coś ponadto. Trudno nie pokusić się o refleksję.

            Przedstawiamy laureatów konkursu:

            Klasa I

            Balcerzak Dominika – mistrz

            Krzyżewska Zuzanna – wicemistrz

            Klasa II

            Brudnicka Julia – mistrz

            Klasa IIIa

            Lelewska Lena – mistrz

            Kałędek Gabriela – wicemistrz

            Cieślak Julia – wicemistrz

            Klasa IIIb

            Kopczyńska Maja – mistrz

            Asztemborska Alicja – wicemistrz

            Gołota Zuzanna – wicemistrz

            Bardzo dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej za to piękne wydarzenie i za współpracę, która jest i miła, i owocna.

        • Udział szkoły w Programie ,,Kulturalna szkoła na Mazowszu”
          • Udział szkoły w Programie ,,Kulturalna szkoła na Mazowszu”

          • W środę, 26 października uczniowie klasy I, II, III a i III b naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Płocka.

            Główny punkt programu wycieczki stanowił spektakl w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego - „Pan Tom buduje dom” według tekstu Stefana Themersona. Była to bajkowa opowieść o budowaniu domu, o wynalazkach, o przyjaźni i o poszukiwaniu szczęścia.

            Przedstawienie, które mieliśmy przyjemność obejrzeć, otrzymało wyróżnienie w XX Edycji Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku”.

            Minimalistyczna scenografia - dwie drabiny, skrzynia, deska – pozostawiała nieograniczone pole działania wyobraźni widza.

            Trójka przyjaciół i magiczna moc księgi, sprawiająca, że wcielają się oni w bohaterów sztuki – to czarowny wątek, który zawładnął uwagą wszystkich.

            Muzyka, śpiew, humor, ekspresja, emocjonująca zabawa… i… doświadczenie wspaniałej uczty kulturalnej.

            Dziś nasze emocje są już wyciszone, ale miłe wspomnienia pozostaną na długo, ponieważ teatr jest miejscem magicznym.