• Dzień Rodziny w 3b
          • Dzień Rodziny w 3b

          • „Dzień Rodziny” to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień. Z tej okazji 13 czerwca uczniowie z klasy 3b wraz z rodzicami i wychowawcą, zorganizowali piknik integracyjny w agroturystyce „Chata pod dębami” w Karniewie. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci oraz rodziców, wspólny czas wypełniły konkurencje sportowe, kalambury, pieczenie pizzy i rodzinne grillowanie. W programie przygotowanym specjalnie dla rodziców znalazło się przedstawienie pt: „Brzydkie kaczątko”. Po części artystycznej rodzice otrzymali drobne upominki od swoich pociech. Dziękujemy rodzicom za wspólną zabawę, miłą atmosferę oraz zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.

        • NIE TYLKO HAŁAS I CHAOS…
          • NIE TYLKO HAŁAS I CHAOS…

          • Świetlica szkolna to nie tylko hałas i chaos. O, nie! Czasami hałas cichnie, a spośród chaosu wyłaniają się interesujące konkrety. Wyłania się coś zupełnie realnego, coś wyraźnie określonego. Co na przykład? No właśnie. Zerknijmy do kalendarza.

            Mając na uwadze trwający w dniach 1 – 7 czerwca XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, postanowiliśmy okoliczność tę zaakcentować w czasie zajęć świetlicowych. Warto dodać, że Tydzień Czytania Dzieciom organizowany jest w ramach kampanii społecznej – Cała Polska Czyta Dzieciom, której cel określono jako podnoszenie świadomości społecznej, dotyczącej roli czytania w rozwoju dziecka.

            „Biedronka szuka przyjaciela” autorstwa Wiktorii Juszczel była jedną z wybranych przez nas książek do czytania w czasie zajęć. Książka chyba dobrze już znana, ale przecież powroty, również te czytelnicze, bywają bardzo miłe. Zwykle też przynoszą jakąś nowość - nowe spojrzenie, nowe emocje.

            Nie rozstając się z książką, ponownie zerkamy do kalendarza, w poszukiwaniu inspiracji. A kto szuka, znajduje.

            W dniu 9 czerwca obchodzony jest Dzień Przyjaciela. Czy pamiętaliście o tym? A czy w świetlicy szkolnej można znaleźć przyjaciela? Czy komuś udało się to? I już rodzą się kolejne pytania, rozważania, bo temat jest trudny; czasem zasmucający, ale czasem także przywołujący najpiękniejszy uśmiech. Dzięki lekturze wspomnianej książki, podjęliśmy dyskusję o tym, jak bardzo zmienia się życie, kiedy subtelnie wkracza w nie przyjaźń.

            Jolanta Perkowska

            świetlica szkolna

        • JAK PRZYGODA TO TYLKO W WARSZAWIE...
          • JAK PRZYGODA TO TYLKO W WARSZAWIE...

          • W dniu 7 czerwca 2023 r. uczniowie klasy I i II naszej szkoły wraz z wychowawczyniami i opiekunkami wzięli udział w wyjeździe do Warszawy.

            Jednym z głównych celów wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Po drodze do Centrum przeszliśmy przez Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego. Dzieci po raz pierwszy zobaczyły tak olbrzymią bibliotekę. W CNK – kierowani własną ciekawością – samodzielnie eksperymentowaliśmy, poszerzaliśmy wiedzę i wyjaśnialiśmy wiele zjawisk. Przekonaliśmy się, że bezpośrednie doświadczanie to wspaniała przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam niebywale szybko. Następnie zagościliśmy w planetarium, będącym częścią CNK. Planetarium, wyposażone w kopułę ze sferycznym ekranem, dostarcza oglądającym ogromnych emocji wizualnych. W pamięci dzieci z pewnością na długo pozostanie opowieść pt. „Zaczarowany globus”. Jej bohaterką jest Mia – ciekawa świata dziewczynka, spędzająca wakacje u dziadka. Na strychu w jego domu przypadkowo odkrywa machinę astronomiczną... Co wydarzy się dalej?

            Po wyjściu z CNK podziwialiśmy piękny nadwiślański krajobraz i Stadion Narodowy na tarasie obiektu. Następnie udaliśmy się do Centrum Zabaw i Rozrywki Kolorado, gdzie dzieciaki mogły pozwolić sobie na porcję wspaniałej rozrywki i zdrowego szaleństwa. Na uczestników czekał ogromny tor przeszkód, drabinki, trudne przejścia, labirynty, które zapewniły doskonałą zabawę i trening energetyczny. Pełni pozytywnych emocji i wspaniałych wspomnień powróciliśmy do Krasnego. Z niecierpliwością czekamy na kolejne przygody i wyzwania!

        • Konferencja „Przez pasję do sukcesu”
          • Konferencja „Przez pasję do sukcesu”

          • W dniu 31 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem odbyła się Konferencja Upowszechniająca Ocenianie Kształtujące z udziałem trenerki Centrum Edukacji Obywatelskiej p. Agnieszki Wendy. Konferencja pt. „Przez pasję do sukcesu” miała na celu rozpropagowanie idei Oceniania Kształtującego i była jednym z etapów programu Całościowy Rozwój Szkoły 2, do którego szkoła w Krasnem przystąpiła w 2019 roku dzięki staraniom ówczesnej Pani Dyrektor Małgorzaty Balcerzak.

            Konferencję w Krasnem uświetnili następujący goście: Wójt Gminy Krasne – p. Michał Szczepański, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Podkowie Leśnej – p. Agnieszka Hein, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mariańskim Porzeczu – p. Agnieszka Czaplińska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zielonej – p. Marcin Sokół, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wyszynach Kościelnych – p. Jacek Wiśniewski oraz Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem.   

            W ramach obu poziomów Całościowego Rozwoju Szkoły, uczestnicy biorą udział w konferencjach, warsztatach, szkoleniach regionalnych oraz kursach internetowych. Każda placówka wspierana jest indywidualnie przez opiekuna - praktyka Oceniania Kształtującego (OK). Praca na każdym poziomie trwa dwa lata. Po zakończeniu działania na poziomie zaawansowanym szkoły mogą ubiegać się o uzyskanie Tytułu „Szkoły Uczącej Się” – certyfikatu jakości nauczania i uczenia się uczniów.


            Ocenianie Kształtujące jest strategią nauczania i uczenia się, które ma sprawić, aby uczniowie byli jak najbardziej zaangażowani w proces edukacyjny i byli świadomi, czego i po co się uczą, a także jakie postępy czynią.  W ciągu roku szkolnego nauczyciele wprowadzają w „przestrzeń” lekcyjną kolejne elementy Oceniania Kształtującego.


            Konferencja upowszechniająca jest niezmiernie ważnym spotkaniem dla szkoły ubiegającej się o Tytuł „Szkoły Uczącej Się”. W trakcie konferencji gospodarze przedstawiają swoją pracę nad doskonaleniem uczenia się i nauczania. Goście poznają wyzwanie realizowane przez szkołę i drogę, którą szkoła przeszła w jego realizacji.


            Podczas konferencji Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krasnem – p. Wojciech Gołębiewski - wspomniał o początkach wprowadzania Oceniania Kształtującego w Krasnem. Następnie liderzy zespołu nauczycielskiego - p. Katarzyna Magnuszewska oraz p. Ireneusz Gajek - przedstawili idee Oceniania Kształtującego i jego dobre praktyki stosowane w naszej szkole, zarówno w klasach starszych, jak i młodszych, takie jak: kryteria sukcesu podawane do lekcji, kartkówek, sprawdzianów, zadań, wykorzystanie informacji zwrotnej od nauczyciela i od ucznia, tworzenie samodzielnych notatek uczniowskich. Następnie goście mieli okazję zobaczyć nagraną lekcję języka polskiego. Niemalże na „żywym organizmie” zaprezentowano stosowane strategie, metody i techniki, którymi nauczyciele z Krasnego pracują z uczniami na co dzień. Po seansie odbyła się rozmowa na temat obserwowanej lekcji, podczas której moderatorka dyskusji, p. Agnieszka Wenda, wraz z gośćmi omówiła wykorzystane strategie „okejowe”.

            Część nieoficjalną konferencji – słodki poczęstunek – zdominowały kuluarowe dysputy o tym, w jaki sposób Ocenianie Kształtujące wykorzystywane jest w innych szkołach. Była to okazja, aby „między nami nauczycielami” porozmawiać w sympatycznej atmosferze.

            Druga część konferencji była poświęcona rozmowom na temat motywacji wśród uczniów – przybyli na spotkanie goście i nauczyciele wymieniali się swoimi spostrzeżeniami na temat zwiększenia motywacji dzieci i młodzieży podczas uczenia się i zdobywania nowych umiejętności. Zgłębieniu tematu oraz wypracowaniu dobrych praktyk służyły warsztaty prowadzone przez p. Agnieszkę Wendę, p. Katarzynę Magnuszewską oraz p. Ireneusz Gajka. 


            Zwieńczeniem konferencji było oficjalne złożenie na ręce Pana Dyrektora Wojciecha Gołębiewskiego Certyfikatu „Szkoły Uczącej się”. Otrzymanie tego zaszczytnego tytułu jest owocem pracy dyrekcji, nauczycieli, rodziców i uczniów, a także potwierdza wysoką jakość pracy dydaktycznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem.

            Dziękujemy dyrekcji, wszystkim liderom i nauczycielom z naszej i zaprzyjaźnionych szkół, rodzicom i uczniom za uczestniczenie w realizacji ważnych działań projektu. Jesteśmy wdzięczni p. Agnieszce Wendzie, która z zaangażowaniem, cierpliwością i udzielającą się pogodą ducha towarzyszyła nam w tej edukacyjnej przygodzie.

        • „Maria Konopnicka – czarodziejka słowa": Dzień Patronki w naszej szkole
          • „Maria Konopnicka – czarodziejka słowa": Dzień Patronki w naszej szkole

          • „Jest mocą krzepiącą przyroda, i jest mocą krzepiącą nauka, i jest nią miłość. A im miłości wyższy cel, w tym siła z niej większa" – takie piękne słowa padły podczas akademii z okazji Dnia Patronki Szkoły. Wypowiedziała je pełnym spokoju, aksamitnym głosem Magdalena Bandura, która odegrała rolę Marii Konopnickiej. Gustowny kostium, zacisze pokoiku poetki to inscenizacyjne drobiazgi, które pozwoliły widzom przenieść się do lat życia pozytywistycznej literatki. W programie artystycznym przeplatały się informacje biograficzne, wiersze, listy poetki. Uczniowie mogli poznać swoją Patronkę jako opiekuńczą mamę, zatroskaną o losy Polski patriotkę. Pomimo zasług dla literatury polskiej, Polaków, wcale nie była zarozumiałą celebrytką, lecz skromną, pracowitą i oddaną ojczyźnie kobietą. Bogactwo uczuć: miłość do literatury, miłość do Polski, miłość do dzieci opisywały wiersze recytowane przez uczniów. Uroku uroczystości dodały piosenki, także te dziecięce, wesołe – wszak to ,,Poetka dziecięcych serc". Pięknie zabrzmiała ,,Rota" - do jej odśpiewania włączyła się cała społeczność szkolna.

            Pan Dyrektor, dziękując za przygotowanie uroczystości p. Anie Chodkowskiej, p. Annie Gajek, p. Dorocie Kryściak, p. Katarzynie Magnuszewskiej i p. Ireneuszowi Gajkowi wyraził pragnienie, aby ten dzień, tak ważny w kalendarium, był prawdziwym świętem szkoły i kojarzył się z radością. Dlatego też na zakończenie pojawiła się radosna i słodka niespodzianka – tort truskawkowy – pomysł Samorządu Uczniowskiego. Dzięki temu wszyscy doskonale zapamiętamy, że Maria Konopnicka urodziła się w maju - data urodzin Marii Konopnickiej to 23 maja 1842 roku. To wspaniale, że w takim ważnym dniu mogliśmy być razem, pielęgnując tradycje szkoły.

        • Pasowanie pierwszaków na czytelników
          • Pasowanie pierwszaków na czytelników

          • ,,Ja tobie słowem, jak kluczem,

            W cudowny sposób otworzę

            pałace czarów" - tak przemówiła jedna z książek do sympatycznych uczniów klasy pierwszej, którzy ze swoją wychowawczynią, panią Danutą Masłowską uczestniczyli w jednym z ważniejszych wydarzeń bibliotecznych. Było to pasowanie pierwszaków na czytelników. Najpierw w sali lekcyjnej dziewczynki i chłopcy zapoznali się z zasadami korzystania z zasobów biblioteki szkolnej. Warto zauważyć, że wiele osób już od kilku miesięcy odwiedza naszą bibliotekę i chętnie wypożycza książki. Rozmawialiśmy o regulaminie biblioteki, o tym, dlaczego książkę można nazwać przyjacielem. Wypowiedzi dzieci były naprawdę piękne. Zabawne wierszyki uświadomiły czytelnikom, że tak ważną sprawą jest dbanie o książki, aby nie były zniszczone.

            Ważnym momentem tego spotkania było pasowanie uczniów na czytelników największą książką z naszej biblioteki. Była to ,,Encyklopedia literatury i nauki o języku". Następnie dzieci zostały zaproszone do biblioteki. Tam zapoznały się z poszczególnymi działami księgozbioru. Dzięki temu już wiedzą, gdzie mogą znaleźć lektury, piękne baśnie i co to jest księgozbiór podręczny. Pasowani czytelnicy otrzymali też upominek, którym mogą wzbogacić swoje domowe biblioteczki – "Ilustrowany słownik frazeologiczny".

            Pierwszaki! Biblioteka na was czeka...

        • Herbatka z bohaterami naszych lektur
          • Herbatka z bohaterami naszych lektur

          • „Kto czyta, ten żyje wielokrotnie” twierdził włoski pisarz i językoznawca Umberto Eco. Czytając książki, wkraczamy do światów, przeżywamy sytuacje, odczuwamy emocje, o których marzymy w codziennym życiu. Fascynujące lektury dają taką możliwość, aby chociaż na parę chwil stać się kimś jeszcze, nie przestając, oczywiście, być sobą. Właśnie w maju, kiedy już od lat są obchodzone święta biblioteczne (na przykład Dzień Bibliotekarza, Tydzień Bibliotek), na pewno otwierają się portale do innych krain - podobnie jak cudowne furtki w ogrodzeniu otaczającym Akademię Pana Kleksa.

            „Herbatka z bohaterami naszych lektur” to impreza biblioteczna zorganizowana dla młodych czytelników z klasy 4 w dniu 18 maja 2023 roku. Uczniowie sami mogli zadecydować, za jakiego bohatera literackiego się przebiorą. Możliwość samodzielnego przygotowania kostiumu była dla uczniów nie lada frajdą. Oprócz pomysłowych przebieranek czas umilały piosenki, zabawy w odczytywanie zaszyfrowanych tytułów i zmagania z rymowanymi łamańcami językowymi – to specjalnie dla Pani Logopedy, Doroty Kryściak, która ucieszyła nas swoimi odwiedzinami. Czwartoklasiści nie wyobrażali sobie, żeby nie spędzić kilku chwil ze swoją Panią Wychowawczynią – Małgorzatą Balcerzak. Na miłych gości czekała aromatyczna herbata i słodkości. Za pomoc w organizacji przyjęcia serdeczne podziękowania kierujemy do Rodziców, którzy choć zapracowani, znaleźli czas na przygotowanie ciast. Zaś gorącą herbatkę mogliśmy popijać dzięki pomocy życzliwych Pań Kucharek. Dziękujemy też Panu Ireneuszowi Gajkowi, który był niezwykle pomocny jako fotoreporter i DJ.

            Wszystkich uczniów, którzy chcą wzbogacić swoje życie ciekawymi podróżami czytelniczymi, zapraszamy do biblioteki szkolnej. Zaufajmy Patronce 2023 roku, Wisławie Szymborskiej, która tak zachęca do sięgania po książki: „Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła.”

        • Dzień Rodziny w klasie IIIa
          • Dzień Rodziny w klasie IIIa

          • ,,Mama i Tata to świat nasz cały,

            bezpieczny, barwny, wspaniały,

            to dobre, czułe, pomocne ręce

            i kochające najmocniej serce…”

            Dnia 20 maja 2023r. uczniowie klasy 3a wraz z wychowawcą i rodzicami zorganizowali integracyjne spotkanie plenerowe w Gospodarstwie agroturystycznym ,,Chata pod Dębami” w Karniewie z okazji Dnia Rodziny.

            Pomysłów na wspólne spędzenie czasu było wiele: gry, zabawy i konkursy, pieczenie pizzy, zajęcia ekologiczne, rodzinne grillowanie. A wszystko to odbywało się w otoczeniu cudownej przyrody.

            Tego dnia nie zabrakło pięknych słów ukrytych w wierszach i piosenkach płynących prosto z serc dzieci do bardzo wzruszonych rodziców.

            Spotkanie przeniosło nas do świata, w którym wszystko jest możliwe i udowodniło nam, że mając siebie, mamy tak wiele, a  wspólnie spędzany czas pozwala budować nierozerwalne i najcenniejsze z ludzkich więzi – więzi rodzinne.

            To był wspaniały, pełen wrażeń i pozytywnych emocji dzień, który na długo zostanie w naszej pamięci!

            Drodzy Rodzice, dziękujemy Wam za wszystko.

        • Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa
          • Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa

          • W ramach "Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa" w dniu 10. 05.2023r. gościliśmy w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Krasnem strażaków OSP Krasne, Pana Arkadiusza Piechocińskiego, Krystiana Lewickiego i Dominika Rychtera oraz ratownika medycznego Pana Patryka Szczyglaka. Tematem spotkania był pokaz technik ratunkowych oraz prezentacja akcji ratunkowej z użyciem defibrylatora AED ratującego życie. Uczniowie dowiedzieli się i zobaczyli cały sprzęt strażacki, który jest używany podczas bezpiecznego ratowania ludzkiego życia. Duże zainteresowanie przyciągnęło jak zwykle naszych najmłodszych przedszkolaków, którzy mogli z bliska zobaczyć wóz strażacki. Serdecznie dziękujemy za ciekawą i pouczającą lekcje dla Nas Wszystkich.

        • Wycieczka do Olsztyna, Olsztynka i na pola Grunwaldu
          • Wycieczka do Olsztyna, Olsztynka i na pola Grunwaldu

          • Maj to miesiąc, w którym w szkołach organizuje się najróżniejsze wycieczki i wyjazdy. Bo piękna majowa pogoda i bogaty plan gwarantują świetną zabawę i walory edukacyjne. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem 9 maja wyruszyli do Olsztyna, Olsztynka oraz na pola Grunwaldu.

            Najpierw uczniowie z Krasnego mieli możliwość zobaczenia miejsca, w którym w 1410 roku toczyła się słynna bitwa pod Grunwaldem. Dzięki historii opowiedzianej przez miejscowego przewodnika mogli zweryfikować to, co zobaczyli w filmie „Krzyżacy” czy przeczytali na kartach powieści Henryka Sienkiewicza. Następnym punktem programu było Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Tam spacerowym tempem, ciesząc się piękną majową pogodą uczniowie zapoznali się z obiektami dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy. Ostatnim miejscem, w którym gościła wycieczka z Krasnego było Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Tam dzięki sferycznemu ekranowi uczniowie mogli przenieść się w najdalsze otchłanie kosmosu. Dzięki seansowi udali się do tych obszarów we wszechświecie, w których rodzą się i umierają gwiazdy i jeszcze dalej aż poza krańce Drogi Mlecznej w bezkresne przestrzenie oddzielające gwiezdne wyspy – inne galaktyki.  

            Po takim rajdzie znalazła się dłuższa chwila, dzięki której uczniowie mogli odpocząć i zjeść coś smacznego. Wieczorem pod opieką nauczycieli Wojciecha Gołębiewskiego, Renaty Keczmerskiej, Doroty Kryściak, Małgorzaty Balcerzak, Katarzyny Jędrasik, Łukasza Bobińskiego i Ireneusza Gajka uczestnicy wycieczki szczęśliwie dotarli do Krasnego.       

        • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW PLASTYCZNYCH W NASZEJ SZKOLE
          • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW PLASTYCZNYCH W NASZEJ SZKOLE

          • 28 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom w konkursie plastycznym upamiętniającym 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Konkurs przebiegał pod hasłem „ŚLADAMI POWSTANIA STYCZNIOWEGO” i był adresowany do uczniów klas 4-8. Miał na celu upamiętnienie ważnych wydarzeń związanych z powstaniem, miejsc, bitew i bohaterów, jak również budzenie uczuć patriotycznych wśród dzieci. Uczniowie wykonywali prace plastyczne w formie rysunku, pracy malarskiej lub plakatu. Na konkurs wpłynęło 9 prac. Uczestnicy zadbali o ogólne wrażenie artystyczne prac, oryginalność, pomysłowość czy walory plastyczne, takie jak kompozycja i kolorystyka, a także wykazali się znajomością faktów historycznych.

            Jury wyłoniło następujących laureatów:

            I miejsce: Amelia Czyżewska – klasa VI

            II miejsce: Joanna Gałecka – klasa V

            III miejsce: Magdalena Bandura – klasa VI

            Wyróżnienie: Maja Lubicz-Krośnicka – klasa IV

            Organizatorem konkursu była p. Danuta Masłowska.

            Równolegle odbyło się również wręczenie nagród w konkursie plastycznym i literackim, który odbył się w ramach ogólnopolskiej kampanii ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ pod hasłem „Nie czas na nudę”. Oto laureaci konkursu:

            I miejsce w konkursie literackim: Maria Kurzyńska – klasa IV

            I miejsce w konkursie plastycznym: Klaudia Krawczyk – klasa V

            II miejsce w konkursie plastycznym: Maja Grabowska – klasa IV oraz Maja Lubicz-Krośnicka – klasa IV

            III miejsce w konkursie plastycznym: Zofia Goś – klasa IV oraz Nikola Osiecka – klasa IV

            Wyróżnienia: Joanna Długołęcka – klasa VI, Gabriela Ruszczyńska – klasa IV, Magdalena Konopka – klasa IV, Nikola Stursiak – klasa IV, Paulina Pigut – klasa IV, Anastazja Uliszewska – klasa IV.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a nagrodzonym gratulujemy zwycięstwa.

            Organizatorki konkursu: p. Jolanta Szyszka oraz p. Danuta Masłowska.

        • #SprzątamyDlaPolski!
          • #SprzątamyDlaPolski!

          • Nasza szkoła przyłączyła się 5. edycji akcji #SprzątamyDlaPolski!  Dbając o swoje najbliższe otocznie, dbamy o nasze środowisko. Zwracajmy uwagę, aby nasza okolica była dobrym miejscem do życia i wypoczynku, unikajmy zaśmiecania terenów zielonych. Uczniowie wraz z wychowawcami w ramach akcji posprzątali teren wokół szkół.

        • Podsumowanie akcji JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA
          • Podsumowanie akcji JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA

          • Od wielu lat uczniowie naszej szkoły w okresie Wielkiego Postu biorą udział w akcji „JAŁMUZNA WIELKOPOSTNA”. Jest to akcja charytatywna organizowana przez Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne. Celem akcji jest zwrócenie uwagi społecznej na los osób chorych i starszych oraz konkretna pomoc na ich rzecz.

            Jałmużna jest dobrowolnym aktem miłosierdzia wobec drugiego człowieka.

            Zbiórka w poszczególnych klasach przedstawia się następująco:

            Klasa - Zebrana kwota - Liczba uczniów biorących udział w akcji

            I - 418,14 - 17

            IIIa - 147,36 - 6

            IIIb - 78,50 - 5

            IV - 73,32 - 9

            V - 78,44 - 3

            VI - 80,10 - 2

            Razem: 875,86

            Słownie: osiemset siedemdziesiąt pięć złotych 86/100

            Zebrane pieniążki zostały przekazane do kancelarii parafialnej i przekazane do CARITAS w Płocku.

            Bardzo dziękuję za wszystkim zaangażowanym w akcję.

            Koordynator akcji szkolnej: Bożena Kołodziejska

             

        • Szkolny konkurs recytatorski
          • Szkolny konkurs recytatorski

          • Bohaterką szkolnego konkursu recytatorskiego była polska poetka – Wisława Szymborska. Dlaczego właśnie ona? Ponieważ w tym roku przypada setna rocznica urodzin wybitnej literatki. Senat Rzeczypospolitej Polskiej wybrał Wisławę Szymborską na jedną z patronek roku 2023.

            Nasz konkurs był jednym z działań w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „MISTRZYNI SZYMBORSKA”, którego celem  jest prezentowanie twórczości poetki i budzenie zainteresowania jej poezją.

            Najważniejszym osiągnięciem damy polskiej poezji jest otrzymanie literackiej nagrody Nobla w 1996 roku – to nagroda o randze światowej. Za jakie zasługi otrzymała tę nagrodę pani Wisełka, jak ją żartobliwie nazywano? Oczywiście za niezwykłe wiersze, które czasem w sposób dowcipny, ironiczny, a czasem z goryczą i smutkiem komentują to, co niesie życie: miłość, nienawiść, tęsknotę, samotność, przemijanie, o czym wspomniał pan dyrektor Wojciech Gołębiewski, witając gości i uczestników.

            Podobnie jak inni znani poeci XX wieku: Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert, Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz poetka w swoich wierszach wyraża szacunek wobec zwykłego, poczciwego człowieka, a z nieufnością lub politowaniem traktuje tyranów, głupców, zarozumialców.

            Prywatnie Wisława Szymborska była niezwykle nieśmiała i skromna. Większość życia spędziła w pięknym Krakowie. Nie lubiła zainteresowania mediów, nie lfubiła gwiazdorzyć. Chętnie za to spotykała się w kameralnym gronie z czytelnikami. Podczas konkursu obejrzeliśmy fragment jednego z takich spotkań, kiedy dama polskiej poezji czytała własny wiersz, który wiele osób zapewne zna – ,,Nic dwa razy ". Z tego wiersza pochodzi motto naszego konkursu: "Żaden dzień się nie powtórzy."  Widzowie z radością słuchali także wykonania tego utworu w muzycznej interpretacji  Sanah.

            Jury w składzie p. Jolanta Perkowska, p. Małgorzata Chojnacka i p. Dorota Kryściak oceniało uczniów w dwóch kategoriach.

            Oto laureaci konkursu:

            Klasy III - V:

            I miejsce - Natalia Balcerzak, kl. V

            II miejsce - Zuzanna Nowotka, kl. V

            III miejsce - Michał Falkowski, kl. IV, Zuzanna Gołota, kl. III

            Klasy VI - VIII:

            I miejsce - Magdalena Bandura, kl.VI

            II miejsce - Emilia Pigut, kl. VIIIa

            III miejsce- Joanna Długołęcka, kl. VI

            Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy!

        • Uczniowie sadzą las
          • Uczniowie sadzą las

          • Szum drzew, zapach mchu, świergot ptaków, ciemnogranatowe żuczki wędrujące z wysiłkiem przez igliwie to zalety lasu. Ale żeby powstał las, czasem trzeba go zasadzić.

            Uczniowie klasy 5 zostali zaproszeni do udziału w projekcie dalEKOwzroczne. Warto przypomnieć, że to kontynuacja  realizowanych już przez naszą szkołę działań ekologicznych, których koordynatorką jest przasnyska licealistka Zuzanna Żmijewska.

            Uczestnicy leśnej wycieczki spędzali czas bardzo pracowicie. Dzięki radom Państwa leśniczych z Nadleśnictwa Przasnysz wiedzieli, że narzędzie do sadzenia drzewek nazywa się kostur, a sadzonki sosny trzeba umieścić w dołkach w starannie odmierzonych odległościach.

            Po sumiennej pracy wszyscy z radością odpoczywali przy ognisku, piekąc kiełbaski. Wyjazd można uznać za udany. Dziękujemy za sympatyczne spędzenie czasu koleżankom i kolegom ze Szkoły Podstawowej im. Jerzego Popiełuszki w Zielonej. Może za kilka lat powtórzymy to spotkanie, podziwiając zielony, szumiący zagajnik w Leśnictwie Przejmy.

        • Podsumowanie kiermaszu charytatywnego  dla Szymonka Kozickiego!!!
          • Podsumowanie kiermaszu charytatywnego dla Szymonka Kozickiego!!!

          • Kochani, wspólnymi siłami udało się zebrać 2.286,00zł na dalsze leczenie Szymona!!!

            Dziękujemy wszystkim za pomoc w kiermaszu, ale przede uczniom, którzy z wielką radością przynosili stroiki wielkanocne i wszystkim, którzy je zakupili!!! ❤️

             

            Dzięki Wam, Szymon już jest coraz bliżej realizacji swojego celu!!!

            W podziękowaniu od mamy Szymonka Kozickiego uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe długopisy!

            Dziękujemy!!!

            Szkolne Koło Wolontariatu

        • Rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejszy stroik wielkanocny”
          • Rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejszy stroik wielkanocny”

          • Celem konkursu było kultywowanie tradycji wielkanocnych wśród dzieci, a także pomoc charytatywna dla chorego chłopca. Tradycyjnie nasi uczniowie wykonali wiele przepięknych stroików, które zostały przekazane na kiermasz wielkanocny.

            Kategoria – oddziały przedszkolne

            1.      miejsce – Eliza Mosakowska (grupa 6-latków)

            2.      miejsce – Jakub Kierzkowski (grupa 5-latków)

            3.      miejsce – Mateusz Czarnecki (grupa 3 i 4-latków)

            Kategoria – klasy I-III

            1.      miejsce – Wiktoria Rogalska, klasa II

            2.      miejsce – Maja Kornatowska, klasa IIIa

            3.      miejsce – Koffi Aokpe, klasa I

            Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni. Dziękujemy wszystkim rodzicom za tak liczne wsparcie!!!

            Organizatorzy: Katarzyna Magnuszewska, Dorota Kryściak